Kamień ogrodowy – piękne, trwałe i praktyczne rozwiązanie do każdego ogrodu

Kamień ogrodowy jest bardzo częstym dodatkiem naszych przydomowych ogrodów. Niepozorny jest w stanie zamienić zwykły ogród w przepiękną przestrzeń wokół domową. Ułożenie i wykorzystanie kamieni zależą w pełni od naszej wyobraźni.

Kamień ogrodowy – rodzaje

Kamień ogrodowy można podzielić na kilka sposobów, jednak najczęstszym z nich jest podział ze względu na budowę. Wyróżniamy wtedy:

  • otoczaki – charakteryzują się obłym kształtem, nie mają ostrych wystających krawędzi, co odróżnia je na tle innych grysów lub łupków. Kamień ogrodowy otoczany powstaje na dwa sposoby: naturalny i mechaniczny. Przy mechanicznym sposobie używa się dużych bębnów, w których piasek ściera z kamieni ostre końce, tak jak robi to woda w ciągu lat sposobem naturalnym. Tego typu kamień jest dobrym wyborem w przypadku, gdy mamy dzieci, ponieważ w razie upadku obrażenia będą mniejsze. Otoczaki świetnie sprawdzają się zarówno w dobrze oświetlonych ogrodach, jak i miejscach, w których występują dodatki wodne, takie jak strumyki i oczka wodne.
  • grys – cechą odróżniającą grys od innych kamieni jest kształt – pokruszone na mniejsze kawałki skały o ostrych krawędziach. Może być używany jako podbudowa do kostki granitowej czy podstawa pod meble. Dzięki swojej strukturze, grys jest wydajny – im mniejsze kawałki, tym łatwiej będzie przykryć przestrzeń. Kamień taką formę przyjmuje w kruszarkach. Maszyna ma za zadanie większe skały skruszyć na mniejsze – odpowiednie ustawienia pozwalają na dostosowanie wielkość uzyskanego materiału.
  • kamień łupany – kamień ten ma bliżej nieokreślone kształty, zazwyczaj przypominające prostokąty lub walce. Dzięki temu sprawia wrażenie bardziej naturalnego pochodzenia. Łupki świetnie się ubijają, co czyni je idealnym wyborem na dróżki. Ich produkcja odbywa się w kruszarkach o zmienionej budowie.

Kamień do ogrodu – zalety i wady

Podstawową zaletą kamienia ozdobnego jest jego naturalne pochodzenie. Oznacza to, że produkt jest trwały, trudno zniszczalny, nie grozi mu wywianie przez pierwszy lepszy wiatr. Rewelacyjnie wtapia się w kompozycje kwiatowe i roślinne, co zwiększa jego popularność w ogrodnictwie. Potrafi dobrze wpływać na rozwój roślin – odpowiedni dobór kamienia może skutkować zmianą pH gleby, co robi różnice przy niektórych rodzajach roślin. Dodatkowo każdy rodzaj kamienia chroni korzenie przed przegrzewaniem się.

Kamień nadaje się do układania podłoża rabat kwiatowych. Dzięki odpowiedniemu doborowi kamienia nasza rabata będzie pięknie wyeksponowana oraz mieniąca się w słońcu. Kamienie w formie otoczanej znakomicie sprawdzają się w suchych porach roku, ich kształt pozwala na ułatwione przepuszczanie wody do podłoża. Kamienie ogrodowe, np. grysy, są stosunkowo tanie jak na swoją dużą wydajność.

Dzięki różnorodności oferty kamieni ogrodowych – kształtów, kolorów, struktury – jedynym, co nas ogranicza przy dekoracji ogrodowych przestrzeni, jest nasza wyobraźnia. Kamień ogrodowy układać możemy także w formie alejek w ogrodzie. Takie kamienne ścieżki są trwałe i efektowne – odporne na różnego rodzaju wady mechaniczne. Kamień optycznie dzieli przestrzeń i porządkuje ją. Kolejnym plusem jest neutralność dla środowiska, co oznacza, że kamień nie gnije ani nie staje się wylęgarnią much i komarów. Kłopotliwym może być czyszczenie powierzchni z opadłych liści i igieł. Najlepiej nadaje się wtedy do tego niewielka dmuchawa lub odkurzacz.

Inne ciekawe propozycje ogrodowe

Skalniaki są świetnym rozwiązaniem stosowanym w ogrodach. Przy projektowaniu takiego ogrodu można wykazać się niesamowitą pomysłowością. Odpowiednio mieszając kamień ogrodowy, rośliny i dekoracje, mamy możliwość stworzenia cudownej przestrzeni przyszłych spotkań i odpoczynku. Do ogrodu pełnego skalniaków pasuje wyśmienicie płynąca woda, który znakomicie wygląda na ich tle, a jeszcze lepiej, gdy po nich spływa.

Głazy ogrodowe – skalniaki to głównie kamień polny. Z głazami jest jednak jeden problem – są one bardzo ciężkie. Może to stwarzać problemy z transportem i ułożeniem kamienia na właściwym miejscu, co często może być niewykonalne.

Szpile to małe skały, których waga waha się między 15 a 50 kg. Są zdecydowanie łatwiejsze do zaaranżowania w ogrodzie niż ogromne skały, można je ułożyć samodzielnie, ponieważ są lżejsze. Wartymi uwagi są szpilki gnejsowe, ich paskowana tygrysia barwa daje cudowny ozdobny efekt ogrodowy. Dobrym wyjściem może być również dołożenie skałek gnejsowych do kory kamiennej. Efektem powinien imitować bryły skalne, które występują naturalnie w naszych ogrodach.

Żwir ma pochodzenie naturalne, zwykle rzeczne lub polodowcowe. Może mieć różną wielkość. Minusem tego materiału jest jego kształt, nie ma on ostrych krawędzi, co sprawia, że nie za dobrze klinuje się podczas nacisku. Utrudnia to chodzenie po nim lub jazdę samochodem. Żwir występuje zwykle w odcieniach szarości i bieli. Mniej popularne, lecz nadal spotykane, są odcienie brązu, beżu, zieleni czy żółci.

Żwir jest ciekawym materiałem ze względu na różnorakie wykorzystanie. Dzięki niemu możemy podnieść wartość estetyczną ogrodu, ale też właściwości ściółkujące oraz drenarskie. Żwir jest ciekawym tłem dla zieleni na rabacie, sprawdza się jako podłoże pod roślinami oraz daje ciekawy kontrast i dobrze komponuje się z intensywnymi barwami liści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *