Ceramiczne płytki na taras – czy zwykłe płytki podłogowe nadają się na tarasy

Kamienne płytki tarasowe i kamienna kostka brukowa to nie jest jedno i to samo. Kamienne płytki tarasowe składają się z kamienia naturalnego, najczęściej granitu. Z drugiej strony kamienna kostka brukowa składa się również z gresu. W tym artykule przedstawimy Państwu różnice pomiędzy płytkami kamiennymi a płytkami gresowymi.

Nasi klienci często zastanawiają się, czym tak naprawdę jest gres. Zasadniczo jest to płytka ceramiczna wykonana z wysokiej jakości materiału ceramicznego, który składa się z gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu. Płytki gresowe formowane są z wymienionych składników pod wysokim ciśnieniem (800 kilogramów na centymetr kwadratowy), a następnie wypalane (podgrzewane w temperaturze 1200 stopni). Kolejnym czynnikiem wyróżniającym gres jest to, że podczas prasowania w w formie, składniki są równomiernie rozmieszczone.

Aby stworzyć płytki kamienne, granit jest mielony na proszek, mieszany z żywicą i dodawane są pigmenty. Mieszanka płytek jest prasowana pod wysokim ciśnieniem (200 kg/cm2) w formie. Rozróżnienie pomiędzy płytkami marmurowymi, porfirowymi czy łupkowymi zależy od wielkości zmielonych granulek. Płytki kamienne mogą być wykonane z każdego rodzaju skały, która daje się zmielić na proszek.

Produkcja gresu wymaga ścisłej technologii procesu, ponieważ każdy etap ma wpływ na jego jakość. Tylko w ten sposób mogą powstać produkty o doskonałej jakości, łączące w sobie piękno, wytrzymałość i trwałość. Z uwagi na powyższe fakty dotyczące procesu produkcji płytek ceramicznych gresowych, charakteryzują się one większą stabilnością niż kamienie naturalne.

Czy kamień naturalny sprawdzi się lepiej niż płytki ceramiczne?

Do wszystkich zastosowań, gdzie podłoga musi być bardzo odporna i łatwa do czyszczenia, polecamy płytki gresowe. Płytki kamienne również to zrobią, ale nie tak dobrze, ponieważ kamień jest porowaty. Dlatego materiał ten trudniej się czyści i jest wrażliwy na zarysowania i wilgoć.

Płytki gresowe są też łatwiejsze w układaniu niż kamienne, ponieważ kamienie naturalne bywają ciężkie (nawet do 70 kg/m2). Gres waży średnio tylko 25 kg/m2.

Czy ceramiczne płytki tarasowe można układać na piasku?

Ceramiczne płytki tarasowe można układać bezpośrednio na piasku – bez stosowania podkładu – jeśli nie są narażone na mróz lub przesiąkanie wodyod dołu. Jeśli mają Państwo wątpliwości, proszę zajrzeć na stronę produktową odpowiedniej płytki wolnostojącej lub zwrócić się do nas o indywidualną wycenę.

Co jest lepsze do zastosowania na zewnątrz – ceramiczne czy kamienne płytki tarasowe?

Kamienna kostka brukowa jest wykonana z naturalnych materiałów, a jej struktura pełni funkcję szkieletu. Powierzchnię pola można wypełnić piaskiem, żwirem lub innym materiałem w celu zwiększenia stabilności i zapewnienia efektu amortyzacji. Kamienne płytki tarasowe składają się z solidnego materiału, który nie wchłania wody ani nie emituje substancji do otoczenia. Nie poddaje się wilgoci i pozostałościom soli z topniejącego śniegu, dzięki czemu zachowuje swój wygląd przez długi czas, nawet zimą. Ponieważ jednak kamień jest porowaty, może łatwo ulec zaplamieniu przez pozostałości oleju z karterów samochodowych itp. i jest wrażliwy na zadrapania i uszkodzenia termiczne. Granit i łupek są preferowanymi materiałami w miejscach o wysokim ryzyku wystąpienia mrozu lub wilgoci.

Kamienne płytki tarasowe mogą być układane bezpośrednio na piasku – bez użycia podkładu – jeśli nie są narażone na mróz lub przesiąkanie wody od spodu. W razie wątpliwości prosimy o sprawdzenie na naszej stronie produktowej odpowiedniej płytki wolnostojącej lub o indywidualną wycenę.

W przeciwieństwie do nich gres porcelanowy jest wytwarzany z naturalnych kwarcowych kamyków, które są wypalane w bardzo wysokich temperaturach (do 1200 stopni). W procesie tym cząsteczki łączą się ze sobą, tworząc solidną strukturę, której nie jest w stanie przeniknąć woda ani inne substancje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *