Regeneracja pomp hydraulicznych w maszynach budowlanych – jak zadbać o serce maszyny?

Awarie pomp hydraulicznych mogą być zróżnicowane, a przyczyna usterki może być wieloraka. Pompy hydrauliczne najczęściej ulegają uszkodzeniom podczas niewłaściwego użytkowania czy braku odpowiedniej, regularnej konserwacji maszyn. Usterki urządzenia mogą być spowodowane jednym lub wieloma czynnikami, rzadko mogą mieć też związek z defektem podzespołów powstałym już na poziomie produkcji.

Pompa hydrauliczna – jak jest zbudowana i jakie są zasady jej działania?

Podstawowym elementem maszyn układu hydraulicznego jest pompa hydrauliczna. Pompy hydrauliczne pracują na zasadzie wyporu, dostarczają ciecz, najczęściej olej hydrauliczny, pod wysokim ciśnieniem do konkretnego odbiornika. W trakcie przepływu energia mechaniczna zamienia się w energię hydrauliczną. Pompa pracuje nieustannie od rozpoczęcia pracy maszyny aż do zakończenia działania. Na rynku znajduje się wiele rodzajów pomp hydraulicznych różnych producentów, m.in. Vickers, Rexroth, Sauer Danfoss. Jakość pomp zależy między innymi od firmy i konstrukcji maszyny. Możemy wyróżnić sześć głównych rodzajów pomp hydraulicznych:

  • hydrauliczne pompy osiowe,
  • hydrauliczne pompy śrubowe,
  • hydrauliczne pompy łopatkowe,
  • hydrauliczne pompy zębate,
  • hydrauliczne pompy wielotłoczkowe,
  • hydrauliczne pompy promieniowe.

Najtrudniejsza w naprawie jest pompa wielotłoczkowa, która sprawdza się w miejscach, w których są duże wymagania, oraz daje najlepsze efekty tam, gdzie potrzebna jest siła i precyzja. Pompy zębate są najlepszym wyborem, kiedy szukamy czegoś tańszego, lecz wytrzymałego, najczęściej nie spodziewając się ponadprzeciętnych wyników. Pozostałe rodzaje pomp hydraulicznych są używane znacznie rzadziej.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Pierwszym krokiem przy naprawie lub regeneracji usterki pompy hydraulicznej jest ustalenie podstawowej przyczyny wadliwego działania.

Bez diagnostyki specjalisty z serwisu trudno będzie sprawdzić, dlaczego pompa hydrauliczna nie działa tak, jak powinna. Czasami może się okazać, że w pompie uszkodzony został więcej niż jeden element. Dobry serwis i doświadczenie diagnosty pozwolą nam na uniknięcie wyższych kosztów regeneracji układu hydraulicznego w przypadku awarii wielu elementów. W serwisie hydrauliki siłowej pompa zostaje rozebrana na części, a dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić koszt naprawy pomp i podzespołów użytych w regeneracji urządzenia hydraulicznego. Jeżeli naprawa i regeneracja pomp się udadzą, a pompa hydrauliczna przejdzie pozytywnie wszystkie testy, wróci do klienta i będzie mogła być nadal eksploatowana.

Pompa hydrauliczna składa się z następujących części:

  • cylinder,
  • tłoczki,
  • płyta sterująca,
  • kołyska,
  • łożyska,
  • uszczelniacze.

Mimo nieskomplikowanej budowy, regeneracja pomp hydraulicznych jest bardzo ważna. Jak każdy system z czasem ulega zniszczeniu ze względu na pracę w wymagających warunkach. Serwis i naprawa pomp hydraulicznych i ich części eksploatacyjnych należy wykonywać systematycznie, zgodnie z instrukcją eksploatacji i konserwacji, tak aby uniknąć poważnych awarii silników hydraulicznych, które pociągną za sobą ogromne koszty.

Hydraulika siłowa, będąca elementem wyposażenia maszyn budowlanych, rolniczych i wielu innych narzędzi, to systemy pozornie proste, jednak wykonane z niezwykłą precyzją. Wszystkie elementy są do siebie dopasowane co do ułamków milimetrów. Nieustanna praca w wymagających warunkach, w jakich najczęściej hydraulika siłowa jest wykorzystywana, np. jako element maszyn budowlanych czy rolniczych, powoduje powstawanie drobnych nieszczelności, które z czasem doprowadzają do poważnych konsekwencji w działaniu usług systemów hydraulicznych.

Naprawa pompy hydraulicznej – czy to rzeczywiście takie trudne?

Szybka reakcja i naprawa lub regeneracja hydrauliki siłowej będzie bardzo istotna i pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Rozszczelnienie się elementów wymaga nie tylko naprawy i wymiany uszczelniaczy, ale też regenerację lub wymianę części. Regeneracja pomp hydraulicznych jest wtedy tania, szybka i nie powoduje awarii pozostałych elementów układu hydraulicznego. Zaniedbanie czynności konserwacyjnych i lekceważenie drobnych nieszczelności może prowadzić do wspomnianych już większych awarii, a przy tego typu zaniedbaniach może okazać się konieczna wymiana rozdzielaczy hydraulicznych lub uszkodzeniu mogą ulec silniki pomp hydraulicznych.

Nie należy zaniedbywać serwisu elementów hydraulicznych, pompy, rozdzielaczy czy siłowników. Firma z doświadczeniem w zakresie regeneracji pomp daje najlepszą gwarancję wykonania usługi rzetelnie i zwykle jest w stanie naprawić każdy z podzespołów, niezależnie jakiej firmy – Rexroth, Vickers, Danfoss czy innych. Jeśli jednak któryś z układów uległ całkowitemu zniszczeniu, to ma też dostęp do części wielu znanych producentów.

Nie zaniedbuj serwisu elementów hydrauliki siłowej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *