Jak zamontować płytki tarasowe – klej czy taras wentylowany?

Każdemu z nas zależy na wygodzie i komforcie. Podczas budowania tarasu starannie dobieramy elementy konstrukcyjne i materiały wykończeniowe oraz meble ogrodowe, rośliny i wiele innych, tak aby mogły one zdobić nasz balkon lub taras przez długie lata. Bardzo popularnym rodzajem wykończenia powierzchni są płytki tarasowe. Na ich korzyść przemawia kilka czynników, między innymi: wytrzymałość, trwałość, estetyczność oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Montując płytki tarasowe, możemy spokojnie założyć, że powierzchnia tarasowa nie przysporzy nam problemów przez wiele lat. Istnieje kilka sposobów na montaż płytek tarasowych czy gresu. Który z tych sposobów montowania płytek będzie lepszym rozwiązaniem?

Taras wentylowany – wady i zalety

Taras wentylowany jest, jak na ten moment, najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zamontowanie płyt podłogowych. Podczas stosowania tej metody nie potrzebujemy używać żadnych specjalistycznych narzędzi ani wzywać fachowców. Jest to stosunkowo łatwa do wykonania czynność. Płytki podłogowe na tarasach wentylowanych montowane są na wspornikach, dzięki czemu konstrukcje stają się mrozoodporne. Szerokości szczelin, w które może wpadać woda opadowa, sprawiają, że płytka nie musi stać w zamarzniętej wodzie, a to zmniejsza ryzyko, że płytka będzie pękać lub się odklejać. Dodatkową zaletą takiego rodzaju wykończenia jest to, że dostępne są przestrzenie pod powierzchnią, które świetnie nadają się do przeprowadzenia pod powierzchnią różnego rodzaju instalacji w dowolnym momencie.

Wybór takiego sposobu montażu pozwala na osiągnięcie wystarczająco zadowalających efektów w przystępnej cenie. Minusem takiego sposobu montażu jest to, że gres potrafi się zapadać i pękać. Gres jest umieszczany na pewnej wysokości, co sprawia, że waga niektórych materiałów może być zbyt duża do tego typu tarasu. Jest to łatwa do pokonania przeszkoda, musimy tylko zwrócić uwagę na używanie wystarczająco dużej liczby podkładek oraz starać się nie stosować zbyt wielkich płytek, a jeśli tego wymaga rodzaj układanej nawierzchni, należy podpierać wnętrza każdej płytki. Przestrzeń znajdująca się pod płytami może stać się problem, jeśli pojawi się tam stojąca woda, a otwory przelewowe mogą się zatykać. Na szczęście naprawa takich usterek, podobnie jak montaż płytek, nie jest trudną sprawą i zwykle można wykonać ją w kilka minut, ciesząc się nadal urokami naszego tarasu.

Montaż płytek tarasowych na kleju

Zakładanie płytki tarasowej na klej jest tradycyjną metodą, która sprawia wrażenie bardziej odpornej na warunki pogodowe i wytrzymałej na duże obciążenia. Ale czy aby na pewno jest to lepszy sposób?

Zacznijmy od wyszukiwania informacji na ten temat. Kiedy budujemy taras, zależy nam na wpasowaniu się w konkretny styl oraz na wielu latach bezproblemowego funkcjonowania. W przypadku montażu na klej, czy to są płytki tarasowe, czy ścienne, problemy zaczynają się, gdy musimy zainstalować lub naprawić już istniejącą instalację lub wymienić jedną z płytek. Dzięki temu, że są one przytwierdzone do podłoża na stałe, zdarza się, że gdy planujemy wymienić jedną z nich, powodujemy uszkodzenia sąsiednich. Bywa, że płytki są duże, np. o rozmiarze 60 × 60 cm, a nawet większe, nie zawsze są dostępne w sprzedaży, a im więcej czasu upłynie od położenia tarasu, tym większe prawdopodobieństwo, że sklep nie ma już takich produktów.

Montowanie płyt na klej bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach. Dzięki temu rodzajowi montażu zakładany gres czy kamień nie ma szczelin pomiędzy płytkami, czego nie da się uniknąć, gdy ustawiamy je na wspornikach. Montaż na klej sprawdza się też świetnie na schodach i pionowych powierzchniach tarasu. Brak przestrzeni między płytkami ogranicza ilość śmieci i innych zanieczyszczeń, które mogą dostać się pod płytki tarasowe, co zarówno ułatwi nam sprzątanie, jak i oszczędzi czas, który temu poświęcimy.

Kiedy montujemy gres, rozpoczynamy od wyrównania podłoża i stworzenia odpowiedniego spadku w kierunku na ogród, tak aby woda lub zalegający śnieg nie spływały w stronę domu czy też nie pozostawały na tarasie. Kiedy mamy już wyrównany grunt w celu zapewnienia maksymalnej przyczepności kleju do fundamentu, odkurzamy fundament. Jest to ważne, bowiem montujemy gres na zewnątrz. Trzeba również uważać, aby nie zakładać płytki, szczególnie 60 cm i większych, na nową wylewkę – może to powodować pęknięcia. Na nową wylewkę płytki zakładamy dopiero po upływie około trzech miesięcy, choć można już nabyć nawierzchnie reprezentujące inną kategorię i nie wymagającą tak długiego czasu stabilizacji. Podczas przyczepiania płytki musimy zwrócić uwagę na porządne i proporcjonalne rozmieszanie zaprawy klejowej i bardzo równe ułożenie każdej płytki. Istotne jest sprawdzenie, jakie jest przeznaczenie zarówno kleju, jak i płytki – do wnętrz czy na zewnątrz.

Przez wszystkie te wymagania układanie płytek na kleju staje się bardziej problematyczne i zlecane jest najczęściej firmie zewnętrznej.

Decyzja, która z metod jest lepsza, zawsze zależy od naszych zasobów finansowych, tego, skąd czerpiemy inspirację na taras oraz czy będzie on duży i często wykorzystywany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *