Styl industrialny i jego tajemnice

Podczas budowania czy też urządzania wnętrz, zawsze spotykamy się z pytaniem, w jakim stylu urządzić nasze mieszkanie. W architekturze istnieje wiele różnych stylów, a jednym z nich jest właśnie styl industrialny, któremu bardziej się przyjrzymy.

Styl industrialny we wnętrzach – pochodzenie

Styl industrialny, zwany loftowym, to model aranżacji wnętrz powstały w latach 50. na potrzeby zagospodarowania starych fabryk i innych zabudowań przemysłowych w Stanach Zjednoczonych. Lofty pojawiły się w Europie Zachodniej dopiero w latach 80. i 90. Były wtedy popularne głównie wśród osób związanych z dziedziną artystyczną.

Najważniejszym akcentem stylu industrialnego jest poczucie wolności, dlatego widoczna jest w nim duża przestronność, wolność przestrzeni, pozwalająca na jej wielozadaniowe wykorzystanie, uzupełniona odpowiednimi materiałami wykończeniowymi i dekoracjami loftowymi. Otwartość, jaka cechuje wnętrze industrialne, ma spełniać oczekiwania wizualne, pozwolić na poczucie komfortu i ekskluzywności. Nowoczesne, industrialne wnętrza, jako otwarte przestrzenie z dużymi oknami, mają plan podzielony na poszczególne strefy. Strefy takie w budynkach starej zabudowy z lat 70. i 80. tworzy się, w miarę możliwości burząc ściany niewielkich, zamkniętych pomieszczeń, charakterystycznych dla ówczesnej architektury. W nowoczesnych budynkach nie ma już tego problemu, można sobie bowiem stworzyć projekt samemu.

Wnętrza industrialne – charakterystyka stylu

Tworząc projekt w stylu industrialnym, unika się podziałów na mniejsze części, a stara się wykreować przestronne wnętrze. Nie jest to jednak zawsze takie proste, dlatego świetnym rozwiązaniem mogą być tutaj lustra oraz duże okna, które w znaczny sposób powiększą obraz wnętrza.

Ściany w zabudowie industrialnej muszą być jak najbardziej naturalne i surowe, ponieważ to właśnie prostota jest jednym z wyznaczników stylu loftowego. Aby odzwierciedlały swój niepowtarzalny charakter, nie pokrywa się ich żadnym tynkiem. Eksponuje się natomiast nietypowe elementy wyposażenia, takie jak rury, kable czy elementy wentylacji, których w innych stylach się unika i stara ukryć, zabudować czy zasłonić. Tymczasem charakter industrialny to nic innego jak stal, szkło, beton, cegła, ale także stare drewno i duży dostęp do światła.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie w architekturze industrialnej stwarza niesamowitą atmosferę, która jest tworem betonowych ścian i sufitów z ich niepowtarzalnymi niedoskonałościami. Najlepiej sprawdzają się tu lampy w stylu loft o surowym designie, wykonane z niczego innego niż metal czy aluminium. W klimat takiego pomieszczenia idealnie wpiszą się więc popularne lampy klatki oraz geometryczne lampy w kształcie sześcianu.

Przestrzeń industrialna to również odsłonięte okna, wolne od wszelkiego rodzaju zasłon, firan i innych ozdób, niosące dużo światła.

Do tego „niewykończonego”, jakby mogło się wydawać, stylu wpisują się też industrialne elementy aranżacji wnętrza – loftowe umeblowanie, które ma swój nieszablonowy, minimalistyczny charakter i często przypomina wystawę staroci. Loft kocha nietuzinkowe industrialne dodatki oraz przedmioty na nie stylizowane, takie jak metalowe lampy, industrialne kinkiety i tak zwane żarówki Edisona. Ciekawym rozwiązaniem są również lampy pająki. Są to sznury, przypominające surowe kable, zakończone żarówkami typu LED. Podkreślać ten typ aranżacji wnętrz mogą także półki wykonane z surowego drewna i metalowe krzesła. Zabudowy meblowe zastępują ascetyczne metalowe lub mosiężne wieszaki na ubrania. Styl industrialny lubi się także z dekoracjami w stylu vintage.

Pomieszczenia zagospodarowane w stylu industrialnym, aby miały swój charakter, potrzebują specyficznych kolorów, których zadaniem ma być optyczne powiększenie przestrzeni. Dlatego pod uwagę bierze się takie barwy jak: biel, szarość i czerń oraz ich różnorodną paletę odcieni. Kolory te byłyby jednak zbyt monotonne i ponure, dlatego w zagospodarowaniu przestrzeni łamane są przy użyciu kolorów i materiałów, takich jak: rdzawe wstawki, ceglane elementy, turkusowe bądź platynowe ozdoby wnętrz.

Styl industrialny – wady i zalety mieszkania loftowego

Styl industrialny pozwala nam na dużą wolność podczas dobierania mebli. Jednym z ciekawych pomysłów, jakie można wykorzystać w tego typu miejscu, jest użycie mebli pochodzących z recyklingu. Aby dodać tak wyposażonemu pomieszczeniu elegancji, wystarczy dokupić kilka nowoczesnych dodatków. Ostatnio styl ten cieszy się dużą popularnością, co sprawia, że w przypadku potrzeby łatwo jest znaleźć pomoc u dekoratora wnętrz. Jedynym problemem, który możemy napotkać na drodze dekorowania naszego wymarzonego lokum, jest fakt, że nie każde pomieszczenie ma warunki na prawdziwe loftowe wykończenie. W tym stylu charakterystyczne są duże powierzchnie i przestrzeń, dlatego jeżeli będziemy na siłę próbować wcisnąć ten typ aranżacji w małe pomieszczenie, może zakończyć się to fiaskiem oraz spowodować znaczne wizualne zmniejszenie posiadanej przez nas przestrzeni. Z drugiej strony, styl industrialny jest idealnym wyborem do pomieszczeń wcześniej zagospodarowanych jako magazyny czy też warsztaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *