Styl industrialny i jego tajemnice

Podczas budowania czy też urządzania wnętrz, zawsze spotykamy się z pytaniem, w jakim stylu urządzić nasze mieszkanie. W architekturze istnieje wiele różnych stylów, a jednym z nich jest właśnie styl industrialny, któremu bardziej się przyjrzymy.

Styl industrialny we wnętrzach – pochodzenie

Styl industrialny, zwany loftowym, to model aranżacji wnętrz powstały w latach 50. na potrzeby zagospodarowania starych fabryk i innych zabudowań przemysłowych w Stanach Zjednoczonych. Lofty pojawiły się w Europie Zachodniej dopiero w latach 80. i 90. Były wtedy popularne głównie wśród osób związanych z dziedziną artystyczną.

Najważniejszym akcentem stylu industrialnego jest poczucie wolności, dlatego widoczna jest w nim duża przestronność, wolność przestrzeni, pozwalająca na jej wielozadaniowe wykorzystanie, uzupełniona odpowiednimi materiałami wykończeniowymi i dekoracjami loftowymi. Otwartość, jaka cechuje wnętrze industrialne, ma spełniać oczekiwania wizualne, pozwolić na poczucie komfortu i ekskluzywności. Nowoczesne, industrialne wnętrza, jako otwarte przestrzenie z dużymi oknami, mają plan podzielony na poszczególne strefy. Strefy takie w budynkach starej zabudowy z lat 70. i 80. tworzy się, w miarę możliwości burząc ściany niewielkich, zamkniętych pomieszczeń, charakterystycznych dla ówczesnej architektury. W nowoczesnych budynkach nie ma już tego problemu, można sobie bowiem stworzyć projekt samemu.

Wnętrza industrialne – charakterystyka stylu

Tworząc projekt w stylu industrialnym, unika się podziałów na mniejsze części, a stara się wykreować przestronne wnętrze. Nie jest to jednak zawsze takie proste, dlatego świetnym rozwiązaniem mogą być tutaj lustra oraz duże okna, które w znaczny sposób powiększą obraz wnętrza.

Ściany w zabudowie industrialnej muszą być jak najbardziej naturalne i surowe, ponieważ to właśnie prostota jest jednym z wyznaczników stylu loftowego. Aby odzwierciedlały swój niepowtarzalny charakter, nie pokrywa się ich żadnym tynkiem. Eksponuje się natomiast nietypowe elementy wyposażenia, takie jak rury, kable czy elementy wentylacji, których w innych stylach się unika i stara ukryć, zabudować czy zasłonić. Tymczasem charakter industrialny to nic innego jak stal, szkło, beton, cegła, ale także stare drewno i duży dostęp do światła.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie w architekturze industrialnej stwarza niesamowitą atmosferę, która jest tworem betonowych ścian i sufitów z ich niepowtarzalnymi niedoskonałościami. Najlepiej sprawdzają się tu lampy w stylu loft o surowym designie, wykonane z niczego innego niż metal czy aluminium. W klimat takiego pomieszczenia idealnie wpiszą się więc popularne lampy klatki oraz geometryczne lampy w kształcie sześcianu.

Przestrzeń industrialna to również odsłonięte okna, wolne od wszelkiego rodzaju zasłon, firan i innych ozdób, niosące dużo światła.

Do tego „niewykończonego”, jakby mogło się wydawać, stylu wpisują się też industrialne elementy aranżacji wnętrza – loftowe umeblowanie, które ma swój nieszablonowy, minimalistyczny charakter i często przypomina wystawę staroci. Loft kocha nietuzinkowe industrialne dodatki oraz przedmioty na nie stylizowane, takie jak metalowe lampy, industrialne kinkiety i tak zwane żarówki Edisona. Ciekawym rozwiązaniem są również lampy pająki. Są to sznury, przypominające surowe kable, zakończone żarówkami typu LED. Podkreślać ten typ aranżacji wnętrz mogą także półki wykonane z surowego drewna i metalowe krzesła. Zabudowy meblowe zastępują ascetyczne metalowe lub mosiężne wieszaki na ubrania. Styl industrialny lubi się także z dekoracjami w stylu vintage.

Pomieszczenia zagospodarowane w stylu industrialnym, aby miały swój charakter, potrzebują specyficznych kolorów, których zadaniem ma być optyczne powiększenie przestrzeni. Dlatego pod uwagę bierze się takie barwy jak: biel, szarość i czerń oraz ich różnorodną paletę odcieni. Kolory te byłyby jednak zbyt monotonne i ponure, dlatego w zagospodarowaniu przestrzeni łamane są przy użyciu kolorów i materiałów, takich jak: rdzawe wstawki, ceglane elementy, turkusowe bądź platynowe ozdoby wnętrz.

Styl industrialny – wady i zalety mieszkania loftowego

Styl industrialny pozwala nam na dużą wolność podczas dobierania mebli. Jednym z ciekawych pomysłów, jakie można wykorzystać w tego typu miejscu, jest użycie mebli pochodzących z recyklingu. Aby dodać tak wyposażonemu pomieszczeniu elegancji, wystarczy dokupić kilka nowoczesnych dodatków. Ostatnio styl ten cieszy się dużą popularnością, co sprawia, że w przypadku potrzeby łatwo jest znaleźć pomoc u dekoratora wnętrz. Jedynym problemem, który możemy napotkać na drodze dekorowania naszego wymarzonego lokum, jest fakt, że nie każde pomieszczenie ma warunki na prawdziwe loftowe wykończenie. W tym stylu charakterystyczne są duże powierzchnie i przestrzeń, dlatego jeżeli będziemy na siłę próbować wcisnąć ten typ aranżacji w małe pomieszczenie, może zakończyć się to fiaskiem oraz spowodować znaczne wizualne zmniejszenie posiadanej przez nas przestrzeni. Z drugiej strony, styl industrialny jest idealnym wyborem do pomieszczeń wcześniej zagospodarowanych jako magazyny czy też warsztaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *