Maliny w ogrodzie – powinieneś wiedzieć o ich uprawie?

Jeśli chodzi o owoce jagodowe, maliny są najlepsze. Są łatwe w uprawie i mają wspaniały smak.

Maliny można uprawiać w każdym klimacie, w którym słońce świeci przez co najmniej 6 godzin dziennie. Maliny wymagają dobrze zdrenowanej gleby o pH między 5,5 a 6,5, więc jeśli gleba jest kwaśna, przed posadzeniem należy dodać wapna. Jeśli gleba jest zasadowa (pH powyżej 7), dodanie siarki pomoże ją zneutralizować.

Kiedy sadzić maliny?

Nowe maliny należy sadzić wczesną wiosną lub jesienią, ale nie należy sadzić ich na terenach świeżo uprawionych lub skoszonych – maliny nie zdążą wytworzyć dobrego systemu korzeniowego przed nadejściem zimy. Należy wykopać dołek o szerokości około dwa razy większej niż pojemnik, w którym posadzono maliny. Na dno dołka należy wsypać 2 cale kompostu, a następnie dodać kolejny cal kompostu wokół korzeni po ich posadzeniu. Nowe rośliny należy nawozić dopiero po pierwszym roku wzrostu i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do dalszego wzrostu.

Odmiany malin

Większość roślin malin owocuje na pędach dwuletnich. Pędy te wyrastają z gleby wiosną, zaczynają kwitnąć późnym latem, a następnie owocują latem i jesienią. Owoce dojrzewają po zatrzymaniu wzrostu nowych pędów zimą lub wczesną wiosną.

Maliny owocujące latem wydają owoce w ciągu jednego sezonu, zwykle około trzech miesięcy po posadzeniu. Należą do nich maliny 'Heritage' (zbiór na początku czerwca), 'Fall Gold' (zbiór pod koniec lipca), 'Cumberland' (zbiór na początku sierpnia) i 'Jewel' (zbiór w połowie sierpnia). Maliny wiecznie zielone owocują przez cały rok na nowych przyrostach przez cały sezon wegetacyjny, ale nie owocują tak obficie jak maliny letnie. Należą do nich odmiany 'Hull’s Prolific' i 'Bristol' (zbiory na początku maja) oraz 'Titan' (zbiory w połowie maja).

Maliny w doniczkach

Maliny w doniczkach to doskonała alternatywa dla uprawy malin w ogrodzie. Są one bardziej zwarte, dają więcej owoców i są łatwiejsze w utrzymaniu niż ich większe odpowiedniki. Uprawa malin w doniczkach pozwala utrzymać rośliny w ryzach i zapobiega ich rozrastaniu się na podwórku.

Maliny wymagają pełnego słońca i gleby gliniastej, która dobrze odprowadza wodę. Potrzebują także kratki lub innej konstrukcji wsporczej do wspinania się, ponieważ nie są samonośne, jak niektóre inne rodzaje roślin jagodowych. Maliny można uprawiać jako roślinę okrywową, na podwyższonej grządce lub w pojemniku, ale najlepsze rezultaty osiągnie się, jeśli zapewni się im dużo słońca i dobry drenaż.

Wybierając odmianę malin, należy wybrać taką, która jest odporna na gnicie korzeni, co może stanowić problem w rejonach o ciężkich glebach lub wilgotnych warunkach pogodowych. Do odmian, które dobrze radzą sobie w pojemnikach, należą Boysenberry, Fall Gold i Titan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *