Popularne kamienie ogrodowe – kora kamienna jako kamień ozdobny

Kora kamienna jest popularną ściółką ogrodową, ponieważ wygląda pięknie i ma tendencję do utrzymywania się dłużej niż inne ściółki. Jest też bardzo łatwa w użyciu.

Co to jest kora kamienna?

Kora kamienna jest wytwarzana z pokruszonego kamienia, który został zabarwiony i zmieszany z substancją wiążącą. Występuje w wielu różnych kolorach i fakturach, w tym w odmianach czerwonych, brązowych i czarnych. Kolor można nadać, mieszając ją z innymi materiałami, takimi jak piasek lub żwir, zanim zostanie pokruszona na kawałki.

Korę kamienną można kupić w workach lub luzem, z dostawą.

SONY DSC

Jak korzystać z kory kamiennej?

Kora kamienna jest łatwa w użyciu, ponieważ przed jej rozsypaniem na trawniku lub rabacie ogrodowej nie trzeba wykonywać wielu prac przygotowawczych. Wystarczy rozsypać ją na wybranym obszarze i za pomocą grabi lub miotły wygładzić wszelkie nierówności i grudki, które powstaną w trakcie pracy.

Kora kamienna, gnejs ogrodowy – zastosowanie kory kamiennej w ogrodzie

Korę kamienną można wykorzystać do:

  • Pokrycie terenu – kora kamienna stanowi doskonałe pokrycie terenu w miejscach, które trudno utrzymać przy użyciu trawy. Jest na tyle odporna, że wytrzymuje ruch pieszy i nie wymaga podlewania jak trawa, dzięki czemu doskonale sprawdza się na terenach skalistych, gdzie trawa nie mogłaby dobrze rosnąć.
  • Ścieżki – kora kamienna sprawdza się także jako ścieżka między rabatami kwiatowymi lub innymi miejscami, w których potrzebny jest łatwy dostęp do podwórka lub ogrodu bez konieczności chodzenia po gołej ziemi. Zapewnia ona doskonałą przyczepność, nawet gdy jest mokra, co może być ważne, jeśli na terenie posesji znajdują się nisko położone obszary, w których podczas ulewnych deszczów zbiera się woda.
  • Obrzeża ścieżek  –  korę kamienną można wykorzystać do obramowania istniejących ścieżek lub stworzenia nowych, gdy zajdzie taka potrzeba. Nadaje im to bardziej wyrazisty charakter niż zwykłe obrzeża i pomaga utrzymać rośliny w dobrej kondycji.
SONY DSC

Główne zalety kory kamiennej – kora gnejsowa w ogrodzie

  • Trwałość przez wiele lat bez rozkładu  –  nie trzeba jej więc wymieniać co roku, jak w przypadku innych ściółek, takich jak wióry drzewne czy słoma.
  • Jest dostępna w różnych kolorach i rozmiarach, dzięki czemu można wybrać taką, która będzie dobrze komponować się z wystrojem ogrodu.
  • Blokuje przerastanie chwastów, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania środków chwastobójczych ani pielenia brzegów grządek w okresie letnim!
  • Pomaga zapobiegać erozji gleby, zapobiegając wypłukiwaniu przez wodę deszczową składników odżywczych i cząstek gleby podczas silnych opadów, co poprawia poziom retencji wody na rabatach w ogrodzie.
  • Jest przyjazna dla środowiska. Kora kamienna pochodzi z istniejących już kamieniołomów, więc nie trzeba karczować dodatkowej ziemi na potrzeby wydobycia. Kora kamienna nie wymaga również energii do produkcji, a po zakończeniu okresu użytkowania może zostać poddana recyklingowi.
  • Najlepszą rzeczą w stosowaniu kory kamiennej jako ściółki jest to, że sprawdza się ona niemal w każdym ogrodzie lub krajobrazie. Można ją stosować wokół roślin, drzew i krzewów, a nawet na chodnikach i podjazdach.
  • Korę kamienną można łatwo zamontować i usunąć, nie uszkadzając trawnika ani rabat ogrodowych wokół nich. Można ją także łatwo przemieszczać w zależności od potrzeb w trakcie sezonu wegetacyjnego bez konieczności ponownego niszczenia trawnika lub rabat ogrodowych!

Kora kamienna jako dekoracyjne dodatek do ogrodu – ogród z dodatkiem kamieni ozdobnych

Kora kamienna to dekoracyjny dodatek do ogrodu, który można wykorzystać na wiele sposobów. Można ją wykorzystać jako podstawę pod rośliny doniczkowe, jako akcent na ścieżkach i chodnikach lub jako obramowanie rabat kwiatowych. Jeśli szukamy sposobu na urozmaicenie swojego podwórka bez konieczności wydawania dużych pieniędzy, kora kamienna może być idealnym rozwiązaniem.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *