Skuteczna ochrona przed kleszczami – nie daj się kleszczom!

Kleszcze to małe płaskie pajęczaki, które żywią się wyłącznie krwią zwierząt i ludzi. Kleszcze są wektorami wielu patogenów, w tym tych, które wywołują boreliozę, gorączkę plamistą Gór Skalistych i tularemię.

Dlaczego kleszcze żerują na ludziach i zwierzętach?

Wszystkie kleszcze potrzebują krwi, aby zakończyć swój cykl życiowy. Kleszcze będą żerować na każdym żywicielu – zwierzęciu lub człowieku, który się z nimi zetknie. Większość kleszczy ma cykl życiowy oparty na dwóch żywicielach; w jednym etapie muszą żywić się kręgowcami, a w drugim bezkręgowcami. Dzieje się tak dlatego, że większość kleszczy nie jest w stanie strawić krwi przez ściany jelit. Zamiast tego używają enzymów trawiennych wstrzykiwanych do ciała żywiciela przez jego aparat gębowy w celu rozpuszczenia komórek krwi żywiciela, tak aby mogły zostać wchłonięte do światła jelita kleszcza.

Stadia rozwojowe kleszczy

Kleszcze mają trzy odrębne stadia rozwojowe: jajo, nimfa i osobnik dorosły. Z jaj wylęgają się larwy (kleszcze nasienne) lub nimfy (kleszcze twarde). Kleszcze nasienne nie gryzą ludzi, natomiast kleszcze twarde gryzą ludzi na tym etapie rozwoju (patrz poniżej). Gdy larwy lub nimfy osiągną dojrzałość (zwykle po dwóch linieniach), stają się dorosłe.

Jak unikać kleszczy?

Najlepszym sposobem na unikanie kleszczy jest poznanie ich sposobu życia i wyglądu.

Kleszcze żyją na ziemi lub na drzewach i krzewach. Łatwo je zauważyć, jeśli się ich szuka – zwłaszcza gdy są wypełnione krwią zwierzęcia żywiciela – ale niektóre rodzaje kleszczy są tak małe, że trudno je dostrzec gołym okiem.

Oto jak unikać kleszczy:

Dowiedz się, gdzie żyją kleszcze. Kleszcze żyją na terenach zalesionych, w wysokich trawach i zaroślach z dużą ilością liści na ziemi, gdzie mogą znaleźć schronienie przed światłem słonecznym i drapieżnikami (takimi jak ludzie!). Jeśli spędzasz czas na tych terenach, upewnij się, że dokładnie sprawdziłeś się po wyjściu na zewnątrz – szczególnie jeśli wędrowałeś przez wysokie trawy lub zarośla, w których kleszcze mogą czekać na następny posiłek!

Noś długie spodnie, koszule z długimi rękawami i buty z zamkniętymi palcami, gdy przebywasz na zewnątrz w miejscach, gdzie kleszcze mogą żyć (np. w lasach). Pomoże to zapobiec ich wchodzeniu na skórę i wgryzaniu się w nią.

Jak wyjąć kleszcza?

Usuwanie kleszczy nie jest trudne, ale należy zachować szczególną ostrożność, jeśli masz zwierzę domowe lub małe dziecko.

Krok 1: Użyj pęsety z cienką końcówką i chwyć kleszcza jak najbliżej skóry. Nie należy ściskać ciała ani głowy kleszcza, ponieważ może to spowodować wyplucie do rany płynów przenoszących chorobę.

Krok 2: Powoli pociągnij na zewnątrz, wywierając stały nacisk, aż cały kleszcz uwolni się ze skóry. Jeżeli nie jesteś w stanie usunąć kleszcza ciągnąc za jego główkę, użyj pęsety o drobnych końcach, aby uszczypnąć końcówkę jego aparatu gębowego.

Krok 3: Po usunięciu kleszcza umyj ręce i miejsce ugryzienia wodą z mydłem.

Krok 4: Umieść kleszcza w plastikowej torebce lub pojemniku (wypełnionym alkoholem), szczelnie zamknij, opatrz wyraźną etykietą z miejscem i datą, a następnie przekaż do badania w lokalnym urzędzie zdrowia lub na szpitalnym oddziale ratunkowym, jeżeli uważasz, że mógł on przenosić organizmy chorobotwórcze, takie jak wirusy boreliozy lub gorączki plamistej Gór Skalistych, które nieleczone mogą prowadzić do zagrażających życiu powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *