Pompy hydrauliczne awarie i regeneracja elementów hydrauliki siłowej

Pompy i silniki hydrauliczne są wykorzystywane do bardzo różnych celów. Ogólnie rzecz biorąc, pompa jest elementem przekształcającym energię mechaniczną w energię hydrauliczną, a silnik przekształca energię hydrauliczną w energię mechaniczną. Konstrukcja tych urządzeń nie jest bardzo skomplikowana w porównaniu z innymi elementami układu hydraulicznego, ale ich parametry techniczne są jednymi z najważniejszych.

Bardzo ważne jest, aby przy naprawie i wymianie pomp i silników hydraulicznych korzystać z wysokiej jakości usług profesjonalistów

Rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne można podzielić na dwa rodzaje: pompy zębate i pompy tłokowe. Pompa zębata składa się z dwóch kół zębatych obracających się względem siebie w obudowie wypełnionej cieczą. Takie pompy są zwykle stosowane w prostych układach, w których konieczna jest zmiana kierunku obrotów lub przepływu cieczy. Pompa tłokowa składa się z jednego lub kilku tłoków poruszających się w cylindrach. Pompy te mogą być stosowane w złożonych układach, w których wymagany jest wzrost ciśnienia lub zmiana kierunku przepływu.

Wyciek substancji jako najczęstsza przyczyna awarii pomp hydraulicznych

Najczęstszą awarią tych elementów jest wyciek substancji. Dzieje się tak z powodu zużycia, które jest nieuniknione podczas eksploatacji. Zużycie jest związane z tarciem części ruchomych, korozją i procesami termodynamicznymi. Jeśli wystąpi wyciek, należy natychmiast dokonać naprawy lub wymiany.

Co to jest naprawa pomp i silników hydraulicznych?

Jest to proces, w którym stan pompy lub silnika jest przywracany do stanu używalności. Od remontu różni się tym, że naprawa pomp i silników hydraulicznych polega jedynie na wymianie uszkodzonych części i podzespołów. W tym przypadku nie przywraca się funkcjonalności całej jednostki. Przywrócenie będzie częściowe. Dlatego przed przystąpieniem do naprawy należy dokładnie ustalić, czy nie ma innych uszkodzonych elementów.

Na czym polega przywrócenie dawnej świetności pompy lub silnika?

Wszystko tkwi w szczegółach…

W pierwszej kolejności należy zdemontować urządzenie i przeprowadzić dokładny przegląd. Następnie wszystkie części są czyszczone, a wszelkie uszkodzenia odnotowywane. Jeśli jakaś część nie nadaje się do naprawy, jest wymieniana. Następnie przystępujemy do obróbki mechanicznej, gładzenia i szlifowania, ponownego montażu i próbnego uruchomienia.

Po zakończeniu pracy sporządzamy pełny raport z naszych ustaleń, zawierający informacje o wszystkich zastosowanych częściach zamiennych (z numerami seryjnymi), dane dotyczące pracy próbnej, zdjęcia wykonanych prac itp., a następnie zwracamy pompę lub silnik do klienta w stanie gotowym do eksploatacji.

Dla wielu osób jednym z najważniejszych pytań jest: komu powierzyć regenerację pomp i silników hydraulicznych?

Odpowiedź na to pytanie może być określona tylko przez nas samych. Musimy wiedzieć, że w przypadku pomp i silników hydraulicznych serwis jest bardzo ważnym elementem, który może mieć wpływ na niezawodność i bezpieczeństwo ich pracy.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, ile czasu upłynęło od ostatniego serwisu. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia te powinny być serwisowane co sześć miesięcy, a ich wymiana jest zalecana po 6 latach eksploatacji. Wiele zależy jednak od tego, jak intensywnie są one użytkowane. Im częściej są one używane podczas długotrwałej eksploatacji, tym częściej będą wymagały konserwacji. Podczas takich prac należy sprawdzać stan wszystkich elementów roboczych i wymieniać te, które wykazują jakiekolwiek oznaki zużycia lub uszkodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *