Oszczędzanie prądu – jak zmniejszyć bardzo wysokie domowe rachunki?

Łatwo jest zapomnieć, że urządzenia gospodarstwa domowego często zużywają więcej energii elektrycznej, niż nam się wydaje. Trudno jest ocenić, ile energii potrzebuje dany produkt, ponieważ jest ona mierzona w kilowatach, ale jeszcze trudniej jest porównać ją ze zużyciem energii przez inne produkty. Oczywiście dużą rolę odgrywają tu także Twoje osobiste nawyki i styl życia.

Co zużywa najwięcej prądu w domu?

Piekarniki: Jeśli używasz piekarnika elektrycznego, co jest obecnie najbardziej powszechne, wydasz o wiele więcej pieniędzy na energię elektryczną niż potrzebujesz. Tania, nieelektryczna kuchenka mikrofalowa często radzi sobie równie dobrze. Jeśli więc często pieczesz, rozważ zainwestowanie w piekarnik gazowy, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Urządzenia grzewcze i chłodzące: Elektryczne systemy grzewcze i chłodzące są najlepsze w piwnicach i domach letniskowych, gdzie nie są zbytnio wykorzystywane w miesiącach zimowych. Mogą one jednak również uszczuplić Twoje konto bankowe. To samo dotyczy urządzeń klimatyzacyjnych w lecie, kiedy mogą one w ogóle nie być potrzebne. Aby uniknąć przepłacania, należy wyłączać nieużywane urządzenia, gdy nie są używane.

Pralka: Najbardziej oczywistym winowajcą jest pralka i suszarka. Jeśli masz starszy model, możesz marnować dużo energii, zużywając więcej wody niż to konieczne. Przyjrzyj się więc swojej pralni i sprawdź, jakiej wielkości jest pralka, suszarka i zmywarka, a następnie porównaj je z rozmiarem pranej odzieży. W przypadku większych rzeczy można zużywać mniej wody, płucząc je w zimnej wodzie i susząc w wysokiej lub średniej temperaturze.

Zmywarka: Jeśli zmywarka jest podłączona do osobnego obwodu, łatwo przeoczyć, ile energii elektrycznej zużywa na samą pracę (mniej więcej tyle, ile wentylator sufitowy). Możesz zaoszczędzić energię, wkładając do zmywarki mniejsze przedmioty zamiast myć je ręcznie – talerze, szklanki i naczynia powinny zmieścić się w każdym standardowym otworze zmywarki.

Podgrzewacz wody: Większość domów ma kilka podgrzewaczy wody (na różnych obwodach) i każdy z nich zużywa trochę energii elektrycznej, aby utrzymać ciepłą wodę. Jeśli przez dłuższy czas temperatura jest ustawiona na zbyt niskim poziomie, przepływ ciepłej wody może zostać całkowicie odcięty, a użytkownik może być zmuszony do korzystania z energii elektrycznej.

Sposoby na obniżenie rachunków za prąd

Jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest przejęcie kontroli nad zużyciem energii. W ten sposób nie tylko obniżysz swoje miesięczne rachunki za energię, ale także zrobisz coś dobrego dla środowiska, zmniejszając swój ślad węglowy. Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej i obniżyć rachunki domowe:

1. Wyłączanie nieużywanych urządzeń elektrycznych: Lodówki, zamrażarki, telewizory i komputery powinny być wyłączane co najmniej godzinę przed planowanym wyłączeniem. Można również wyłączać niektóre urządzenia oświetleniowe, takie jak żarówki, klimatyzatory, wentylatory i termostaty.

2. Wyłączaj światło, gdy nie jest używane: Bardzo wskazane jest wyłączanie świateł w pomieszczeniach lub obszarach, w których ich nie używasz. Może to zmniejszyć zużycie energii nawet o 50%! Można również przełączyć oświetlenie w tryb nocny (w przypadku lamp sufitowych) lub tryb słabego oświetlenia (w przypadku lamp stołowych), jeśli nie chcemy, aby w pomieszczeniu cały czas panowała jasna atmosfera.

3. Dostosuj ustawienia klimatyzacji: Klimatyzacja powinna być włączona nie dłużej niż na 4 godziny dziennie, ponieważ zużywa więcej energii elektrycznej niż jest to dozwolone przy normalnych ustawieniach.

4. Używaj żarówek CFL. Świetlówki CFL zapewniają bardzo wysoki strumień świetlny przy stosunkowo niskim zużyciu energii, a ich trwałość jest 10 razy większa niż tradycyjnych żarówek. Można je stosować praktycznie w każdej oprawie oświetleniowej i wystarczy je wymieniać co około 10 lat.

Jak dużo energii zużywa Twój dom?

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć, co tak naprawdę Cię kosztuje, spróbuj przyjrzeć się rachunkowi za prąd z ostatnich kilku miesięcy lub lat. Duża część rachunku za energię elektryczną jest przeznaczona na koszty stałe, takie jak podatki od działalności gospodarczej, konserwacja i wymiana, które nie zmieniają się w zależności od pory roku lub innych czynników. Pozostałą część stanowią opłaty licznikowe, które są uzależnione od liczby urządzeń w domu, ich mocy oraz odległości, jaką muszą pokonać między gniazdkami. Opłaty te zwykle zmieniają się co miesiąc (choć ostatnio stawki rosną) i mogą być kolejnym dobrym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań sposobów na zaoszczędzenie trochę pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *