Kleszcze – jak się przed nimi chronić?

Kleszcze to małe pajączki żyjące w trawie, które zazwyczaj wpełzają na spodnie lub na but. Żywią się krwią, a gdy znajdą miejsce, w którym mogą zatopić zęby, wgryzają się i wysysają krew.

Niebezpieczeństwo polega na tym, że niektóre kleszcze przenoszą infekcje, takie jak borelioza czy gorączka plamista Gór Skalistych.

Jeśli nie zauważysz, że ugryzł Cię kleszcz i jeśli nie usuniesz go w ciągu 24 godzin, istnieje możliwość zarażenia się boreliozą.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Do chorób przenoszonych przez kleszcze należą:

  • borelioza
  • ehrlichioza
  • gorączka plamista Gór Skalistych
  • babeszjoza
  • tularemia
  • kleszczowa gorączka Kolorado

Czym jest borelioza?

Borelioza jest wywoływana przez bakterie o nazwie Borrelia burgdorferi. Pierwsze objawy są podobne do grypy – ból głowy, gorączka, dreszcze, obrzęk węzłów chłonnych, bóle mięśni i zmęczenie. Jeśli jednak choroba nie jest leczona przez kilka tygodni lub miesięcy, mogą pojawić się poważniejsze problemy – zapalenie opon mózgowych (zapalenie błon pokrywających mózg i rdzeń kręgowy), zapalenie mięśnia sercowego lub stawów spowodowane zakażeniem bakteryjnym.

Na szczęście borelioza może być skutecznie leczona antybiotykami, jeśli leczenie zostanie rozpoczęte odpowiednio wcześnie. Chorobę można skutecznie wyleczyć, przyjmując antybiotyki przez około trzy tygodnie we wczesnym stadium choroby.

Jak chronić się przed ugryzieniem kleszcza?

Zaleca się podjęcie następujących kroków, aby zapobiec ukąszeniom kleszczy:

  • Unikaj obszarów zalesionych z wysoką trawą i liśćmi.
  • Chodzić środkiem szlaków, aby uniknąć kontaktu z zarośniętą trawą i szczotkami.
  • Stosować repelenty z 20% lub wyższą zawartością DEET na ubrania i odsłoniętą skórę, aby zapewnić kilkugodzinną ochronę. Rodzice powinni nakładać ten produkt na dzieci, omijając ręce, oczy, usta i skaleczenia lub podrażnioną skórę.
  • Przed wejściem do domu lub samochodu należy sprawdzić, czy na ubraniach nie ma kleszczy, które mogłyby się na nich czołgać. Susz ubrania w suszarce na wysokiej temperaturze przez godzinę, aby zabić kleszcze.

Jak usunąć kleszcza?

Istnieje kilka sposobów na usunięcie kleszcza. Najpopularniejszym z nich jest użycie pęsety z cienką końcówką lub specjalnych narzędzi do usuwania kleszczy. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i pociągnij do góry, wywierając stały, równomierny nacisk. Nie wykręcać ani nie szarpać kleszcza, ponieważ może to spowodować oderwanie się jego części gębowej, która pozostanie w skórze. Jeśli tak się stanie, należy usunąć część gębową kleszcza pęsetą. Jeśli nie można łatwo usunąć części gębowej czystą pęsetą, należy pozostawić kleszcza w spokoju i pozwolić skórze się zagoić. Po usunięciu kleszcza należy dokładnie oczyścić miejsce ukąszenia i ręce alkoholem lub wodą z mydłem. Nigdy nie rozgniataj kleszcza palcami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *