Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie?

Latem zamiast aksamitnego trawnika warto wybrać łąkę kwietną. Rzadsze koszenie sprawi, że trawnik przy domu rozbłyśnie kolorami. Efekt dekoracyjny powinien iść w parze z ekologią – rośliny polne nie wymagają intensywnego podlewania, chronią podłoże przed wysychaniem, a także stanowią pokarm dla owadów i małych zwierząt.

Czy pomysł na łąkę kwietną przypadł Ci do gustu? Skorzystaj z naszych porad i przekonaj się, jak łatwo ją stworzyć!

Jak założyć łąkę kwietną?

Stwórz łąkę kwietną samodzielnie lub kup już przygotowany zestaw nasion – poszukaj odmian, które dobrze rosną w Twoim regionie. Nasiona i cebulki należy sadzić w miejscu wolnym od chwastów, najlepiej pod koniec wiosny lub na początku jesieni. W okresach suszy należy regularnie podlewać, ale nie przesadzać z ilością wody. Po kwitnieniu należy ściąć zwiędłe kwiaty, aby pobudzić je do dalszego wzrostu. Łąki kwietne kosi się zwykle dwa razy w roku – pod koniec wiosny i pod koniec lata. Koszenie stymuluje wzrost roślin i zachęca do ponownego kwitnienia. Nie należy się więc obawiać porządnego strzyżenia!

Jakie rośliny do łąki kwietnej?

Tradycyjna łąka składa się z mieszanki traw i dzikich kwiatów, które zwykle są rodzime dla danego obszaru. W ten sposób powstaje bardzo naturalnie wyglądające i zróżnicowane biologicznie siedlisko, które wspiera wiele gatunków dzikich zwierząt.

Jeśli masz już trawnik i nie chcesz go usuwać, możesz zasiać na nim mieszankę nasion łąkowych. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz utworzyć łąkę wiosną, ponieważ glebę można przygotować jesienią. W przypadku siewu wiosennego należy przekopać teren, usunąć chwasty i kamienie, a następnie wyrównać glebę i wysiać nasiona.

Wysiewanie nasion dzikich kwiatów

Nasiona dzikich kwiatów mogą wymagać wstępnego zakiszenia (namoczenia w wodzie przez noc) przed wysiewem. Należy je wysiać równomiernie na przygotowaną glebę w ilości 5 g na metr kwadratowy, a następnie lekko zagrabić – nie należy ich przykrywać ziemią, ponieważ uniemożliwi to ich kiełkowanie. Po wysianiu nasion należy spryskać je cienkim strumieniem wody za pomocą węża, aby je zwilżyć. Czynność tę należy wykonywać regularnie do momentu wykiełkowania nasion (zwykle przez około 7 dni).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *