Hortensja ogrodowa: sposób uprawy, cięcia oraz pielęgnacji hortensji w swoim ogrodzie.

Hortensja: przegląd i opis rodzajów hortensji

Hortensja to krzew ozdobny, który swoją popularność zawdzięcza pięknym kwiatostanom, które można podziwiać przez całe lato. Krzew może być sadzony jako soliter lub w kompozycji z innymi roślinami. Przy większej liczbie egzemplarzy można tworzyć efektowny szpaler, a nawet nieformowany żywopłot. Dorasta do 1-1,5 m wysokości.

Hortensja należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae) i pochodzi z Chin, Korei i Japonii. Starożytni Chińczycy znali go pod nazwą Sha Guo Mu – „kamienny kwiat” W Europie, wiedza o nim pochodzi od japońskich żeglarzy. Pierwsza pisemna informacja o hortensjach pochodzi z 1648 roku, kiedy to słynny zielarz John Goodyer napisał, że kupił „dziwną roślinę z Japonii” W 1954 roku hortensje zostały wprowadzone do naszego kraju z Francji przez Stanisława Denisa Zarembę.

Istnieje ponad 80 gatunków m.in: hortensja ogrodowa ( Hydrangea macrophylla ) i hortensja pnąca ( Hydrangea anomala ). Określa się je jako te o dużych kwiatach na długich łodygach, które występują w kilku kolorach – białym, różowym i niebieskim. Są też drobnokwiatowe: hortensja łąkowa lub różowa ( Levisticum officinale ), która kwitnie w maju, oraz hortensja Pee Gee ( Hydrangea paniculata ) o różowych kwiatach.

Cechą charakterystyczną hortensji ogrodowych są duże kwiatostany składające się z mniejszych struktur zwanych floretami. Pojawia się na długich łodygach z dwoma rodzajami liści – tymi, które zwiększajągrubości ścianki (cauline) i te, które są mniej grube.

Kwitnienie rozpoczyna się w maju lub nawet pod koniec kwietnia, w zależności od rodzaju hortensji. Kwiaty pozostają piękne przez około 10 dni do 2 tygodni, po czym zmieniają barwę i stają się suchymi szypułkami z papierowymi płatkami. Proces ten zachodzi stopniowo w czasie co sprawia, że kwiatostan jest bardziej interesujący.

Gdzie sadzić hortensje ogrodowe?

Hortensje ogrodowe należy sadzić w glebie bogatej w próchnicę, przepuszczalnej dla wody i powietrza. Gleby ciężkie, gliniaste czy tereny zalewowe nie są odpowiednie dla tych roślin.

Najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych do półcienistych – w cieniu dobrze się rozwijają, ale słońce sprawia, że kwiatostany są piękniejsze. Niezalecany jest pełny cień, gdzie kwiaty nie będą się rozwijać, lub tylko z boku drzewa.

Alternatywna hortensja ogrodowa: Levisticum officinale , zwany też lubczykiem pospolitym (Levisticum oficinale) – ma podobne niebieskawe kwiatostany do kwiatostanów hortensji pnącej ( Hydrangeamacrophylla. ) Bylina, odporna do strefy 5, wysokość 1-1,5 m. Ma cienkie płatki, kwitnie w maju-czerwcu. Rośliny mogą rozprzestrzeniać się do 2 m szerokości i wysokości.

Levisticum officinale czyli lubczyk ogrodowy jest byliną, odporną do strefy 5. Ma cienkie płatki i kwitnie w maju-czerwcu.

Najlepszą radą dla sadzących hortensje jest zrekompensowanie dobrą glebą słabej wydajności rośliny w ciężkich glebach. Proste rozwiązanie – dodać mieszankę piasku i torfudo gleby. Podczas sadzenia zaleca się dodanie do gleby kompostu i starego obornika zwierzęcego.

Hortensja ogrodowa: gdzie i kiedy przycinać?

Warto pamiętać, że hortensje ogrodowe lub francuskie można przycinać przez cały sezon. Główny cel cięcia – utrzymanie zwartego pokroju i zachęcenie do kwitnienia. Dodatkowo warto przycinać dolne gałęzie tak, aby były widoczne z pozycji stojącej.

Hortensje ogrodowe zwykle rosną powoli i nie wymagają radykalnego odmładzania. Regeneruje się je przez twarde sadzonki, które powinny pozostawić około czterech pąków na każdej gałęzi (patrz poniżej).

Po odcięciu roślinom należy dać czas, aby przyzwyczaiły się do nowej formy i wyglądu. Przed podjęciem drastycznych środków, takich jak odmładzanie czy przycinanie koron, lepiej odczekać co najmniej 1-2 lata.

Przycinanie hortensji ogrodowej: ile, kiedy i czym?

Głównym celem przycinania hortensji ogrodowej – w celu utrzymania zwartego pokroju i pobudzenia do kwitnienia. Dodatkowo warto przycinać dolne gałęzie tak, aby były widoczne z pozycji stojącej.

Przy cięciu hortensji ogrodowych pąki z pozostawionymi dwiema parami liści na każdej gałązce zregenerują pędy. Warto też pamiętać, ile można przyciąć przed przesadzeniem – dopozostawić około pięciu pąków na gałęzi, przycinając po piątym liściu.

Najlepszą radą dla plantatorów hortensji jest zrekompensowanie dobrą glebą słabej wydajności roślin w ciężkich glebach. Proste rozwiązanie – dodać mieszaninę piasku i gleby peatudo. Podczas sadzenia, zaleca się, aby dodać kompost i stary obornik zwierzęcy do gleby.

Przycinanie hortensji ogrodowej odbywa się przez cały rok w kilku fazach:

Przycinanie wiosenne (koniec marca – połowa kwietnia). Przerzedzanie długich pędów, wycinanie słabych gałęzi (ok. 5 cm) i nieuporządkowanych części, które wbijają się w ziemię. W tym okresie hortensje ogrodowe są w fazie spoczynku, a przycinanie stymuluje ich rozwój. Przycinanie wykonuje się w przypadku uszkodzenia gałęzi zimą – odcinki gałęzi, które mogą przemarzać.

Przycinanie letnie (połowa maja – połowa czerwca). Celem tego cięcia jest utrzymanie zwartego pokroju i pobudzenie do kwitnienia. W ramach tego cyklu można usunąć nasiona i niedojrzałe owoce, a także pogniecione i źle rozwinięte kwiaty. W tym okresie hortensje ogrodowe są w fazie kwitnienia – przycinanie pobudza je do kwitnienia.

Przycinanie jesienne (koniec lipca – połowa września). Cykl ten przeprowadza się w celu usunięcia długich pędów, które przestały rosnąć w okresie letnim. W tym przypadku, pąki pozostawione na gałęziach to nie tylko dwie pary liści, ale także powstają jesienią. Jest to bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *