Dlaczego warto wybrać blaty granitowe do kuchni?

Jeśli szukasz materiału, który doskonale współgra z tradycjami Twojego kraju, który będzie w stanie wyrazić swój indywidualny styl i smak, który jest mocny, trwały i łatwy do czyszczenia, blaty granitowe są tym, czego potrzebujesz.

Najbardziej popularnymi rodzajami granitu są te, w których dominują kwarcyty. Składają się one głównie z kwarcu z różnymi domieszkami. Ich kolor może wahać się od prawie białego do ciemnej czerni lub szarości. Szczególnie atrakcyjne są kolory granitu przypominające drewno, ponieważ przywodzą na myśl ciepłe naturalne materiały, nie będąc przy tym zbyt delikatne w stosunku do innych elementów wnętrza kuchni. Kwarcyt jest również odporny na wysokie temperatury, nawet do 200 stopni Celsjusza, więc doskonale nadaje się nawet na gorące płyty czy patelnie.

Granity występują w trzech podstawowych odmianach: granity zwykłe , granity półprzezroczyste i granity barwione 

Zwykły granit jest najbardziej powszechny ze wszystkich, ale jednocześnie jest uważany za najpiękniejszy z nich wszystkich. Powodem tego są jego kolory, które mogą się zmieniać od białego lub jasnoszarego do ciemnobrązowego lub czarnego z lekko metalicznym połyskiem. Granity półprzezroczyste mają bardzo praktyczną zaletę: światło przechodzi przez nie w dość dużym stopniu, co pozwala w pełni wykorzystać naturalne oświetlenie, nawet jeśli wybraliśmy blat, na którym pęknięcia biegną przez całą jego grubość. Takie granity są zazwyczaj ciemniejsze, ponieważ brak w nich cząsteczek kwarcu odpowiedzialnych za przezierność. Granity partykularne, jak sama nazwa wskazuje, składają się z różnych rodzajów minerałów przeplatających się między sobą. Każdy każdy z nich ma inny stopień przezroczystości.

Trzy rodzaje blatów granitowych

Wszystkie te odmiany są zazwyczaj łączone ze sobą i tworzą niepowtarzalną dekorację, której nie znajdziemy w żadnym innym materiale. Granity występują w różnych kształtach i rozmiarach, a pod okiem doświadczonych fachowców mogą być obrabiane do pożądanego kształtu. Najpopularniejszym wyborem wśród właścicieli domów jest montaż na blacie kuchennym dużych, masywnych płytek wykonanych z jednego rodzaju kamienia. Wyglądają one bardzo efektownie i nadają kuchni niezwykłego klimatu. Nie oznacza to jednak, że takie elementy powinny służyć jedynie do pokazania się: są one bardzo odporne na zarysowania, odpryski czy złamania, ponieważ ich grubość waha się od 1 cm do nawet 4-5 cm, a niektóre kawałki mogą mieć grubość do 10 cm.

Ceny blatów granitowych nie da się precyzyjnie określić, gdyż zależy ona od wielu czynników, m.in. od rodzaju kamienia wybranego przez klienta, jego koloru i faktury, ale także wielkości. Średnia cena za taki blat wynosi 25 Euro za cm². Ostatnim elementem, który trzeba będzie określić jest wielkość blatu kuchennego, a to może być trudne zadanie, ponieważ powinien on być dopasowany proporcjonalnie do innych elementów w przestrzeni kuchennej.

Granit: Trwały i praktyczny

Ten materiał można znaleźć również w innych częściach domu, takich jak tarasy lub ścieżki ogrodowe, ale jest on stosowany niezwykle rzadko wewnątrz domów. Wynika to głównie z faktu, że marmur, jeden z jego największych rywali na rynku, stał się bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej. Granit ma jednak wiele właściwości, które zadowolą nawet doświadczonego projektanta. Nie wchłania tłuszczów ani wilgoci, co bardzo ułatwia regularne czyszczenie. W przeciwieństwie do innych materiałów, to nie jest atakowany przez pleśń lub pleśń, i nie pęka pod wpływem stresu. Jedyną wadą blatów granitowych jest ich cena, ale nie powinno to być dużą przeszkodą dla tych, którzy chcą mieć w swoich domach to, co najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *