Czym może grozić silny wiatr?

Silne wiatry mogą być dość niebezpieczne. Są w stanie przewrócić drzewa i inne przeszkody, powodując szkody w mieniu i ludziach. Silne wiatry mogą również powodować przerwy w dostawie prądu, które mogą trwać przez wiele dni. W przypadku huraganu, silnym wiatrom często towarzyszą wysokie fale i powodzie błyskawiczne, które również mogą być niebezpieczne.

Tornada

Tornada to gwałtowne zjawiska pogodowe, które występują w miejscach, gdzie dochodzi do zderzenia zimnego i ciepłego powietrza. Tornada mogą powodować rozległe uszkodzenia budynków, drzew, pojazdów i innych konstrukcji, w które uderzą. Mogą być również odpowiedzialne za spowodowanie poważnych obrażeń u osób, które wejdą z nim w kontakt.

Huragany

Huragany to cyklony tropikalne, które rozwijają się nad ciepłymi wodami zazwyczaj pomiędzy szerokościami geograficznymi 5° a 10° od równika. Charakteryzują się niskim ciśnieniem w centrum, silnymi burzami z ulewnymi deszczami i silnymi wiatrami wiejącymi w kierunku centrum ze wszystkich kierunków wokół niego. Huragany wytwarzają bardzo wysokie fale oraz niebezpieczne fale sztormowe, które mogą powodować rozległe powodzie, utratę życia i zniszczenia mienia.

Zagrożenie dla zdrowia i mienia – silne podmuchy wiatru

Silne wiatry związane z huraganem mogą spowodować obrażenia, a nawet śmierć osób, które znajdują się na zewnątrz podczas burzy. Okna, drzwi i inne konstrukcje mogą zostać uszkodzone lub zniszczone przez silny wiatr. Innym zagrożeniem związanym z huraganami są latające odłamki. Powodzie spowodowane przez fale sztormowe lub ulewne deszcze również mogą stanowić zagrożenie dla życia i mienia.

Po nam są alerty RCB?

Alerty RCB wydawane są po to, aby dać znać, że zbliża się burza lub inne zjawisko pogodowe, i że należy się na nie przygotować. Zawierają one: 

– Informacje o sile i torze sztormu, w tym czy oczekuje się, że uderzy on w ląd, czy pozostanie na morzu.

-Informacje o tym, jakie działania powinni podjąć ludzie, którzy czują się zagrożeni przez silny wiatr, wysokie fale lub powódź 

– Informacje o tym, jakie działania powinni podjąć ludzie, którzy znajdą się w niebezpieczeństwie.

Skąd biorą się silne wiatry?

Wiatry są spowodowane różnicami ciśnienia pomiędzy dwoma obszarami atmosfery. Kiedy ta różnica jest duża, powietrze przemieszcza się z jednego obszaru do drugiego z dużą prędkością. Z kolei ten ruch powoduje powstanie wiatru.

Silne wiatry w Polsce

Silne wiatry w Polsce występują najczęściej wiosną i jesienią, kiedy ciepłe powietrze z południa miesza się z zimnym z północy. Powoduje to powstanie silnych wiatrów, które mogą trwać przez wiele dni, a nawet tygodni. Silne wiatry występują również podczas burz i obfitych opadów śniegu, ponieważ te warunki pogodowe powodują różnice ciśnienia pomiędzy różnymi obszarami atmosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *