Pompa ciepła – popularny rodzaj instalacji grzewczej. Dlaczego pompy ciepła to sprawdzony sposób ogrzewania budynków i wody użytkowej?

Pompy ciepła to świetny sposób ogrzewania domu oraz podgrzewania wody użytkowej. Montaż pomp ciepła to coś, co warto rozważyć, jeśli zależy nam na ograniczeniu emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a także zapewnieniu sobie wydajnego, efektywnego źródła ogrzewania.

Czym jest pompa ciepła? Co warto wiedzieć na temat pomp ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które może być używane zamiast pieca lub klimatyzatora. Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do przenoszenia ciepła z jednego miejsca na drugie, na przykład z zewnątrz do domu w zimie lub z wnętrza domu na zewnątrz w lecie. Montując pompę ciepła, można zrezygnować z tradycyjnych grzejników i zainstalować ogrzewanie płaszczyznowe.

Pompy ciepła mogą być stosowane jako alternatywny system ogrzewania w wielu częściach Polski. Jeśli mieszkamy w obszarze o umiarkowanym klimacie, pompa ciepła może być dla nas doskonałym rozwiązaniem! Może to pomóc obniżyć rachunki za media i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla z paliw kopalnych (oleju, gazu lub propanu).

Pompy ciepła występują najczęściej w dwóch typach: powietrzne i gruntowe. Powietrzne pompy ciepła pobierają powietrze z zewnątrz i cyrkulują je przez wewnętrzną wężownicę (parownik), gdzie absorbuje ono ciepło z powietrza wewnątrz domu przed zwróceniem go z powrotem na zewnątrz przez inną wężownicę (skraplacz). Systemy gruntowe uzyskują swoje źródło z gruntu, czyli z głębi ziemi. Ich montaż wymaga najczęściej wykonania szeroko zakrojonych prac ziemnych. Powietrzne pompy ciepła, takie jak pompy ciepła powietrze-woda, są łatwiejsze w instalacji.

Jak działają pompy ciepła? Wysoka efektywność zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia

Pompa ciepła wykorzystuje do działania energię elektryczną. Ale jaka jest zasada działania pompy ciepła?

Pompa ciepła przenosi ciepło z jednego miejsca do drugiego za pomocą czynnika chłodniczego (cieczy roboczej). Czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z jednego obszaru („źródło”) i oddaje je do innego obszaru („zlew”). Proces ten jest zasilany energią elektryczną z sieci lub z paneli słonecznych, co sprawia, że jest to technologia przyjazna dla środowiska (nie powoduje emisji zanieczyszczeń do atmosfery). Pompy ciepła mogą być wykorzystywane do ogrzewania lub chłodzenia, ale najczęściej wykorzystywane są do ogrzewania, ponieważ przemieszczają energię cieplną, a nie wytwarzają jej bezpośrednio, jak to robią konwencjonalne kotły gazowe i te na paliwo stałe.

Pompy ciepła są najczęściej wykorzystywane do ogrzewania domów i firm w zimnym i umiarkowanym klimacie, ale są to urządzenia uniwersalne, które sprawdzą się i podczas chłodnych, i w czasie gorących miesięcy.

Jak dobrać moc pompy ciepła? Efektywność pompy ciepła – jak zadbać o to, żeby była jak najwyższa?

Jeśli zamierzamy kupić pompę ciepła, powinniśmy wiedzieć, że nie wystarczy tylko oszacować liczbę metrów kwadratowych domu i zamówić określony model. Moc pompy ciepła musi być również dobrana z uwzględnieniem innych czynników. Dzięki temu będzie można uzyskać maksymalną wydajność z zakupu i zaoszczędzić pieniądze.

Główne parametry, które wpływają na wybór pompy ciepła to:

  • wielkość domu (ilość pomieszczeń). Im większy dom, tym bardziej wydajne urządzenie powinno zostać zakupione;
  • strefa klimatyczna, w której mieszkamy. W zimie mogą występować mrozy i śnieg, dlatego lepiej wybrać urządzenie o większej mocy;
  • czy w domu znajduje się dodatkowe źródło ciepła (np. piec na paliwo stałe lub kominek), ponieważ wtedy nie będzie konieczne instalowanie pompy o dużej mocy; jeśli w domu nie ma dodatkowego źródła ogrzewania, to można wybrać większą jednostkę.

Dlaczego pompa ciepła powietrze-woda to dobry wybór? Ogrzewanie pompą ciepła

Pompy ciepła powietrze-woda to świetny wybór dla właścicieli domów, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię i w pełni wykorzystać swój klimat. Wykorzystując powietrze zewnętrzne jako źródło ciepła, pompy ciepła powietrze-woda mogą zapewnić ogrzewanie i chłodzenie domu lub firmy przez cały rok.

Istnieje kilka korzyści z zainstalowania pompy ciepła powietrze-woda:

  1. Niższe koszty energii. Pompy ciepła powietrze-woda mogą być znacznie bardziej wydajne niż systemy konwencjonalne. Oznacza to, że zapłacimy mniej za miesięczne rachunki za energię elektryczną, a to czyni pompy ciepła wartymi rozważenia jako rozwiązanie dla domu lub firmy.
  2. Lepsza kontrola temperatury. Pompy ciepła powietrze-woda mają szerszy zakres temperatur, w których działają efektywnie niż systemy tradycyjne. To sprawia, że są idealne dla domów i firm zlokalizowanych w obszarach o ekstremalnych zimach lub latach, ponieważ zapewniają lepszą kontrolę temperatury niż inne rodzaje systemów grzewczych.
  3. Łatwy montaż pompy ciepła. Pompę ciepła typu powietrze-woda łatwo zamontować – nie trzeba przeprowadzać na działce skomplikowanych robót czy odwiertów. Instalacja pompy ciepła nie trwa długo i wprawiony instalator z pewnością szybko upora się z zadaniem.
  4. Połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Stosując instalację fotowoltaiczną, można jeszcze bardziej zaoszczędzić na energii elektrycznej. Koszty eksploatacji pompy ciepła spadają wtedy znacząco, co może przyczynić się do gromadzenia oszczędności.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://pompyciepladragon.pl/ oferującą sprzedaż i montaż pomp ciepła nowej generacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *