Dynie ozdobne – ciekawe odmiany do dekoracji domu i ogrodu

Dynie ozdobne również zachwycają kolorami i niezwykłymi kształtami owoców. Dynie ozdobne można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, a potem wykorzystać ich niezwykłe owoce. Czy dynie ozdobne można jeść? Do czego przydają się odmiany dyni ozdobnych? Przeczytaj więcej o dyniach ozdobnych poniżej.

Dynia – należąca do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych w wielu krajach na całym świecie. Do głównych obszarów jej uprawy należą Ameryka Północna, Chiny i Europa. W Polsce wiemy czym są dynie ozdobne dzięki przekazom historycznym i opowieściom podróżników, którzy odwiedzili Amerykę (skąd pochodzą odmiany dyni ozdobnych). Po I wojnie światowej, z powodu braku nawożenia dynie ozdobne wyginęły w polskich ogrodach.

Dynia ozdobna to owoc, który różni się od swoich jadalnych odpowiedników przede wszystkim kształtem. Dynię ozdobną można uznać za roślinę ozdobną, której owoce służą do dekoracji domu, a nie do jedzenia. Na rynku dostępnych jest wiele odmian ozdobnych owoców – wśród nich znajdziemy bardzo nietypowe formy i kolory dyń ozdobnych. Dynie ozdobne można wykorzystać do celów dekoracyjnych lub podarować jako prezent (wspaniale wyglądają w szklanych słojach). *Ciekawostka: Dynie ozdobne należą do tego samego gatunku co zwykłe odmiany stołowe, ale nie są do siebie podobne (nie ma odmian ozdobnych, które rodziłyby jadalne owoce)*.

Dynie ozdobne, podobnie jak ich jadalne odpowiedniki, należą do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Najpopularniejsze dynie ozdobne pochodzą z Ameryki Północnej. Rolnicy rozpoczęli uprawę ozdobnych odmian dyni pod koniec lat 60-tych XX wieku. Następnie produkcja dyń ozdobnych rozprzestrzeniła się na terenie USA i Kanady. Obecnie dynie ozdobne są uprawiane na skalę komercyjną w ponad 10 krajach na całym świecie (w tym w Brazylii). Dynie ozdobne uprawia się również w Azji, Europie i Australazji.

Rodzaje odmian dyni ozdobnych [w nieszczególnej kolejności]: *Cinderella* – Ta ozdobna odmiana nazywana jest Kopciuszkiem, ponieważ jej owoce przypominają szklane pantofelki. Jej owoce mają pewne podobieństwo do cytryny lub pomarańczy i jest pokryta małymi kolcami. *Baby Boo* – Jest to ozdobna odmiana dyni, której owoce mają jasnozielony kolor i przypominają nieco kształtem melona spadziowego. *Gremlin*, *Spookie*, *Scary Jack*, *Stingy Jack* – Te ozdobne gatunki wyglądają jak dynie z horrorów, mają dziwaczne kształty i kolory od różowego po czarny, biały lub zielonkawy. Większość dyń ozdobnych ma około 10-20 cm średnicy. Ich skórka może być gładka lub wyboista i gorzka w smaku (w przeciwieństwie do dyń jadalnych). Istnieją również dynie ozdobne, które przypominają wielobarwne jajka wielkanocne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *