Ściernice lamelkowe – niezawodne tarcze do obróbki stali nierdzewnej, metali kolorowych i nie tylko

Ściernice to narzędzia ścierne używane do szlifowania lub polerowania. Mogą być wykonane z materiałów naturalnych lub syntetycznych i zazwyczaj mają kształt okrągły z otworem w środku. Otwór ten umożliwia zamocowanie ściernicy na trzpieniu mocującym.

Ściernice – zastosowanie. Do czego używa się ściernic?

Ściernice mają wiele zastosowań, zaliczamy do nich m.in:

  • Obróbka drewna: ściernice używane są do nadawania kształtu i szlifowania zakrzywionych krawędzi w różnych projektach drewnianych, takich jak miski, łyżki i elementy mebli. Używa się ich również do wycinania rowków w deskach drewnianych, aby wyglądały jak wyrzeźbione w kamieniu.
  • Obróbka metali: ściernice mają różne rozmiary i kształty, dzięki czemu nadają się do różnych zadań związanych z obróbką metali, takich jak wycinanie krzywizn w metalowych prętach lub wałach, wygładzanie spawów i usuwanie nierówności wokół otworów wywierconych w metalowych obudowach. Niektóre ściernice do obróbki metalu mają powłokę ceramiczną, która jest twardsza niż stal, ale nie tak twarda jak diament – dzięki temu idealnie nadają się do obróbki żeliwa i innych metali, które łatwo ulegają wgnieceniom podczas cięcia ostrymi ostrzami lub materiałami ściernymi.
  • Blacharstwo samochodowe: pracownicy warsztatów samochodowych używają ściernic do wygładzania wgnieceń powstałych w wyniku zderzenia z innymi pojazdami lub upadku z drabiny lub dachu na zaparkowane pojazdy. Używa się ich także do usuwania farby z drzwi, masek itd.

Ściernice lamelkowe – tarcze listkowe, które warto mieć pod ręką

Ściernice używane są do szlifowania, polerowania, cięcia i kształtowania metalu i kamienia. Ściernica jest przytrzymywana na obrabianym przedmiocie za pomocą kątnicy lub szlifierki stołowej. Ściernice dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach do różnych zastosowań. Produkty te są wykonane ze specjalnych materiałów, które nie pozwalają na ich łatwe uszkodzenie. Najczęściej spotykane rodzaje ściernic to: ściernice z tlenku aluminium, węglika krzemu, diamentowe i chłodzone wodą. Mówiąc o ściernicach, warto rozszerzyć nieco temat ściernic lamelkowych.

Ściernice lamelkowe to narzędzia używane do szlifowania i polerowania powierzchni. W tarczy osadzone są cząstki ścierne, a gdy tarcza obraca się względem projektu, cząstki te są wyrzucane na zewnątrz. W rezultacie uzyskuje się gładkie, wypolerowane wykończenie. Ściernice lamelkowe (zwane też często zamiennie listkowymi) występują w wielu różnych rozmiarach i kształtach, ale wszystkie mają to samo zadanie: szlifują i polerują powierzchnię. Kształt ściernicy decyduje o tym, jak szybko można ją wykorzystać do usuwania materiału z obrabianego przedmiotu.

Ściernice lamelkowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć? 

Ściernice listkowe są doskonałe do szybkiego usuwania materiału, ale są również bardzo dobre w tworzeniu bardzo gładkiego wykończenia, które trudno jest uzyskać przy użyciu innych narzędzi. Tarcze listkowe, zbudowane z wysokiej jakości listków, nadają się do szlifowania m.in. stali nierdzewnej.

Ściernice listkowe to doskonałe narzędzie dla każdego detailera. Mogą się one przydać do usuwania z lakieru defektów, takich jak zadrapania i niedoskonałości lakieru.

Ściernice listkowe są wykonane z miękkiego materiału zwanego pianką. Pianka jest zamocowana na sztywnym podłożu, które pozwala na użycie jej na każdej powierzchni bez zarysowania jej. Ściernice listkowe mogą być stosowane na mokro lub na sucho, ale najlepiej używać ich z wodą do usuwania defektów z powierzchni samochodu.

Ściernice listkowe z płótna ściernego – szerokie zastosowanie. Przydadzą się przy remoncie i obróbce metali kolorowych

Ściernice lamelkowe to materiały, których można użyć do wykańczania powierzchni podczas remontów czy majsterkowania. Lamelki ścierne pomogą skutecznie wyszlifować i wypolerować różne materiały.

Tarcze listkowe mają różne wymiary. Wielkość ściernic listkowych waha się od 3 mm do 25 mm. Im większa średnica ściernicy lamelkowej, tym agresywniej usuwa ona defekty z lakieru.

Ściernice listkowe powinny być przechowywane w suchym miejscu, aby nie uległy uszkodzeniu lub wypaczeniu, gdy nie są używane. Jeśli się zużyją, nie powinno być problemu z zakupem nowych – są to materiały łatwo dostępne. Wystarczy odwiedzić sklep budowlany, przejrzeć asortyment i wyposażyć się w potrzebne produkty.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią budowlaną https://batel.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *