Schody granitowe do domu

Granit jest zdecydowanie najtrwalszym materiałem na schody. Schody granitowe mogą być montowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Zaletą schodów granitowych zewnętrznych jest fakt, że są one cięte na wymiar. Dzięki temu mamy schody z jednego kawałka, a nie jak w przypadku płytek, z kilku. Dodatkowo ważną rolę odgrywa tutaj waga granitu. Ciężkie schody zewnętrzne z kamienia układanego nawet bez kleju spełnią swoją rolę. Solidny materiał znacznie lepiej znosi zmiany temperatury i wilgoć. Dotyczy to głównie kleju, który jest mniej narażony na mróz i odparzenia.

Do użytku wewnętrznego, pod warunkiem, że podłogi są wypoziomowane dokładnie pod każdym stopniem pod kątem 90 stopni (dlatego potrzebne są profesjonalne narzędzia do cięcia), nierówności nie powinna przekraczać 0,5 cm. W przeciwnym razie schody będą wyglądały wadliwie.

Granit jest skałą iglastą, co oznacza, że ma strukturę krystaliczną jak diament i kamień kwarcowy (w rzeczywistości w granicie można łatwo dostrzec kryształy). Co więcej, jego kolor jest trwały na zmiany temperatury (w przeciwieństwie do marmuru czy wapienia), dzięki czemu sprawia wrażenie wysokiej jakości. Jego naturalne kolory wahają się od szarego do różowego i ciemnoczerwonego; czarny, zielony i niebieski są sztucznie wytwarzane przez barwienie podczas produkcji (oczywiście można to stwierdzić na pierwszy rzut oka). Główną wadą schodów zewnętrznych wykonanych z granitu jest ich waga – są dość ciężkie. Schody granitowe produkowane są w różnych grubościach, od 25 do 150 mm. Do użytku zewnętrznego najbardziej odpowiednią opcją jest granit o grubości 40-50 mm.

Zgodnie z doświadczeniem autora, instalacja zewnętrzna wykonana z granitu wytrzymuje co najmniej 15 lat bez żadnych problemów. Aby zapobiec utracie jego naturalnych cech spowodowanych warunkami atmosferycznymi, eksperci zalecają uszczelnianie go za pomocą środków impregnujących co 2-3 lata

Obecnie dostępnych jest więcej rodzajów materiałów na schody zewnętrzne niż tylko marmur czy granit – należą do nich schody szklane lub metalowe z pokryciem z tworzywa sztucznego lub drewna . Materiały te są trwałe, ale wymagają stałej pielęgnacji. Na przykład schody szklane mogą odzyskać swój blask przez zwykłe przetarcie (po substancjach chemicznych osadzających się na nich od obuwia). Co więcej, ten rodzaj materiału nie zapewni dodatkowego poziomu bezpieczeństwa w porównaniu ze schodami granitowymi, gdyż jego głównym zadaniem jest ładny wygląd i wpuszczanie światła do środka, jeśli jest przezroczysty.

Granit ma wiele zalet, w tym trwałość i naturalne cechy, takie jak odporność na duże różnice temperatur czy wilgotności. A materiał ten nawet ładniej wygląda na zewnątrz – lekko ciemnieje, co sprawia, że kolor lepiej komponuje się z otoczeniem.

Nie trzeba chyba dodawać, że z tego powodu kamienne schody powinny pozostać również we wnętrzach – zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z domem jednorodzinnym

otwarte na zewnątrz. Nawet jeśli zdecydujemy się na pokrycie ich płytkami, lepiej wybrać granitowe – zrobią dobre wrażenie i będą w stanie wytrzymać wszystkie warunki pogodowe.

Materiał, który bez problemu wytrzyma co najmniej 15 lat, brzmi jak doskonały wybór. Pozostaje tylko uszczelnianie go co dwa, trzy lata (zależy to od rodzaju użytego impregnatu), co pomoże ochronić jego naturalne cechy przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz czy śnieg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *