Regeneracja siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne są jednym z najważniejszych części układu hydraulicznego, którego zadaniem jest generacja energii hydraulicznej. Siłownik hydrauliczny ma wtedy za zadanie wykorzystać zgromadzoną energię i zamienić ja w energię mechaniczną, dzięki czemu potem maszyny i urządzenia mogą wykonywać swoją pracę.

Budowa siłownika

Budowa i działanie siłownika są stosunkowo proste. Różnice w funkcjonowaniu poszczególnych typów siłowników są minimalne. Siłowniki dzielimy głównie na dwa rodzaje. Siłownik jednostronnego działania, sprawia, że ciecz robocza, dostająca się pod ciśnieniem do wnętrza cylindra i napierająca na tłok, wprawia go w ruch posuwisto-zwrotny. Tłok wraca później do pozycji wyjściowej. Działanie siłownika hydraulicznego dwustronnego wygląda nieco inaczej. Ma on dwie komory doprowadzające czynnik roboczy, dlatego może być wykonywany ruch także w drugą stronę. Taki siłownik nie ma sprężyny. Ciecz robocza działa tutaj na obie strony tłoka, a nie na jedną.

Podstawowymi elementami siłownika hydraulicznego są:

  • uszczelnienie dławicowe,
  • cylinder,
  • tłoczysko,
  • uszczelnienie buforowe,
  • pierścień zgarniający,
  • dławica,
  • ucho tłoczyska z łożyskiem wahliwym.
  • ucho dna siłownika,
  • dno siłownika,
  • pierścień prowadzący tłok,
  • uszczelnienie tłokowe,
  • tłok,
  • pierścienie prowadzące tłoczysko.

Siłownik hydrauliczny – awarie

Największą zaletą hydrauliki siłowej jest precyzyjność, z jaką urządzenie potrafi wykonać pracę, do której jest przeznaczone. Niezależnie od sprawności operatora urządzenia, gdy dochodzi do awarii, powstaje problem, który trzeba jak najszybciej naprawić.

Nie wszystkie siłowniki hydrauliczne są tak samo zbudowane, lecz istnieją elementy stałe dla każdego typu siłownika. Są to między innymi: cylinder, tłoczyska, różnego rodzaju uszczelnienia.

Trudno jednak jest określić, co jest najczęściej występującym rodzajem uszkodzeń i awarii siłowników hydraulicznych. Zwykle większość problemów spowodowana jest przez warunki, w jakich działają maszyny ciężkie. Jednymi z najpopularniejszych są uszkodzenia mechaniczne, czyli takie, które powstały w momencie uderzenia twardym i ciężkim przedmiotem w siłownik hydrauliczny. Codziennością są liczne wycieki w urządzeniach, które nie są serwisowane na bieżąco. Dlatego ważną sprawą jest odpowiedni serwis maszyn budowlanych – zmniejsza on koszty regeneracji maszyn ciężkich w perspektywie lat.

Serwisowanie siłowników hydraulicznych

Serwis maszyn jest jednym z najważniejszych elementów ich posiadania. Duża liczba osób może się nie zgodzić i uważać, że jednorazowe wezwanie mechanika do usterki jest lepszym wyborem. Gdy posiadamy jedno lub dwa urządzenia, taki sposób rzeczywiście jest bardziej wydajny i mniej kosztowny. Jednak posiadając całe zaplecze maszyn budowlanych będących w stałym użytku straty są o wiele większe, zwłaszcza kiedy trudno o szybkie ściągniecie specjalisty.

Serwisy nie dotyczą jedynie maszyn budowlanych. Pod uwagę muszą być brane wszystkie rodzaje maszyn rolniczych – i nie tylko, wyposażonych w podzespoły hydrauliczne. Serwisowi poddawane powinny być też maszyny leśne i sprzęty ciężkie ze składowisk odpadów czy sprzęt do obsługi lotnisk.

Jak wygląda naprawa siłownika?

Bardzo ważną informacją jest to, że nawet w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu siłowników hydraulicznych nie jesteśmy od razu zobowiązani do ich wymiany. Wiele elementów można przywrócić do pełnej sprawności nieskomplikowanymi pracami regeneracyjnymi.

Pierwszym krokiem po dostarczeniu siłownika do warsztatu przez klienta jest gruntowne oczyszczanie, a później rozbiórka. Podczas tego sprawdza się, które z elementów wymagają wymiany, regeneracji czy też pozostawieniu na swoim miejscu. Kolejnym etapem jest sporządzenie zakresu prac oraz wyceny. Po akceptacji wyceny przez klienta przystępuje się do procesu naprawy lub wymiany określonych części. W przypadku gdy wycena okaże się niekorzystna dla klienta, a proces naprawy mało opłacalny, zostaje możliwość wykonania nowych, takich samych siłowników na specjalne zamówienie.

Zwykle typowe siłowniki o standardowych długościach i przekrojach są łatwiejsze do naprawy, co sprawia, że więcej fachowców będzie potrafiło się nim zająć. Należy jednak uważać na to, w jakiej jakości zostaje przeprowadzona taka regeneracja, oraz dopilnować, by wymieniane części mogły służyć przez długie lata. Jednak w przypadku nietypowych elementów, a zwłaszcza, kiedy produkcja danego siłownika jest wykonana na zamówienie, zaczynają się pojawiać przeszkody.

Końcowym procesem odnawiania siłowników hydraulicznych jest szlifowanie i chromowanie, które mają sprawić, aby nasza maszyna działała jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *