Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych

Systemy hydrauliki siłowej są stosowane w wielu różnych branżach, ponieważ potrzebne są do uzyskania energii, która napędza maszyny. Cały system to grupa elementów połączonych ze sobą w jeden układ zamknięty – jego praca polega na przekazywaniu energii za pomocą cieczy, która jest pod ciśnieniem. Jest on w pełni kontrolowany, co pozwala na precyzyjne sterowanie. Rozdzielacze pełnią funkcję zabezpieczającą i ochronną dla pomp hydraulicznych w przypadku przeciążenia pompy, które najczęściej następuje, kiedy dochodzi do zatrzymania dostarczania cieczy. Trudno powiedzieć, z czego wynikają takie przerwy, jednak najpopularniejszą przyczyną są uszkodzone węże lub nieszczelny układ hydrauliczny. Pompa hydrauliczna jest najważniejszym elementem każdej maszyny od początku jej pracy aż do samego końca. Dlatego też ochrona pomp hydraulicznych poprzez rozdzielacze hydrauliczne jest niezbędna.

Regeneracja i naprawa rozdzielaczy hydraulicznych z bliska

Regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych nie należy do najłatwiejszych zadań. Najlepiej zostawić ją specjaliście, żeby samemu nie pogorszyć problemu. Naprawę rozdzielaczy po dostarczeniu do warsztatu zaczyna się od sprawdzeniu stanu zużycia części i dogłębnych oględzin maszyny. Najważniejszą rzeczą podczas udanego przeglądu jest znalezienie wszystkich usterek, dzięki czemu będziemy mogli doprowadzić urządzenie do ponownego poprawnego działania – dlatego tak ważne jest, żeby oględziny zostały przeprowadzone przez wykwalifikowaną osobę. Następnie spisuje się zakres prac oraz szacuje koszty. Podczas gdy dana część może zostać poddana regeneracji, lecz występuje duże zagrożenie kolejnej awarii tego samego elementu w niedługim czasie, serwisant kontaktuje się z klientem, aby ustalić, jaką decyzję podjąć i co będzie bardziej opłacalne – naprawa czy wymiana części.

Nie można dopuścić do tego, aby jakiś niesprawny element został pominięty przy wymianie, ponieważ może to skutkować dalszymi problemami podczas użycia maszyny. Bardzo ważnym etapem są testy, które pokazują, czy usługa została wykonana poprawnie i czy daną część można zamontować ponownie do urządzenia. Po wykonanym montażu całą maszynę poddaje się kalibracji. Źle wykonana kalibracja lub jej pominięcie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia lub zmniejszenia precyzyjności maszyny.

W jaki sposób działają rozdzielacze hydrauliczne

Rozdzielacze służą do kierowania cieczą. Ich zadaniem jest przekazanie cieczy hydraulicznej, oleju lub płynu hydraulicznego, do jednostki wykonawczej. Są również jednostką odpowiadającą za bezpieczeństwo. Sprawny rozdzielacz hydrauliczny zabezpiecza pompę przed przeciążeniem.

Rozdzielacz jest używany w prawie każdym urządzeniu opartym na systemie hydrauliki siłowej. Wykorzystuje się go w maszynach górniczych, przemysłowych, budowlanych, rolniczych i ciężkich używanych w stoczniach. Ich naprawa jest trudna i wymagająca, to od jej dobrego przejścia zależy sprawność maszyny. Czasami ciężko jest znaleźć serwis hydrauliki siłowej, który podoła z wykonaniem naprawy w szybkim terminie.

Nie warto na siłę oszczędzać na wybieranym przez nas rozdzielaczu, lepiej postawić na sprawdzonego producenta, niż zapłacić mniej, a później zamartwiać się awarią. W układzie hydraulicznym znaczenie mają wszystkie części systemu. Nie tylko rozdzielacze, ale także elektrozawory i wiele innych. Składając części do układu hydraulicznego, należy pamiętać o wygodzie użytkowania. Sterowanie hydrauliką powinno odbywać się przy wykorzystaniu narzędzi znacznie ułatwiających wykonywanie jakichkolwiek czynności. Elementy zestawu powinno się łatwo, szybko i stosunkowo wygodnie montować.

Rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych

Na rynku dostępne mamy aż trzy rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych: rozdzielacze suwakowe, gniazdowe i obrotowe. Różnią się one od siebie jedynie mechanizmem odpowiedzialnym za ruch cieczy.

Rozdzielacze suwakowe są wykorzystywane najczęściej, ponieważ powstały one najwcześniej. Za ruchy cieczy odpowiada suwak, który porusza się wewnątrz cylindra i za pomocą swoich ruchów otwiera i zamyka przepływ cieczy.

W pozostałych rodzajach rozdzielaczy hydraulicznych występują mechanizmy minimalnie różniące się od siebie, w przypadku rozdzielaczy hydraulicznych gniazdowych, to kulka spełnia tę samą funkcję co suwak, a w obrotowych spełnia ją stożek z wydrążonymi kanałami.

Oprócz podziału ze względu na rodzaj mechanizmu, rozdzielacze możemy podzielić również ze względu na liczbę bloków i sekcji. Wyróżniamy między innymi jedno-, dwu- lub wielosekcyjne oraz monoblokowe rozdzielacze z jednym blokiem, które są zdolne do wytrzymania dużych przeciążeń. Sterowanie rozdzielaczami odbywa się w sposób ręczny, hydrauliczny lub elektryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *