Przydomowa oczyszczalnia ścieków – co warto wiedzieć?

Oczyszczalnia ścieków to ekologiczny system, który pozwala oczyścić ścieki z Twojego domu. Działa ona w oparciu o naturalne procesy mikrobiologiczne. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze istnieje możliwość podłączenia oczyszczalni do wszystkich domów. Zastosowanie tego systemu jest uzależnione od położenia i rodzaju nieruchomości, a także od stanu gruntu, na którym będzie zainstalowana oczyszczalnia – np. jeśli występuje wysoki poziom wód gruntowych, to instalacja takiego systemu jest niemożliwa.

Czy inwestycja w przydomową oczyszczalnię się zwróci?

Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków z pewnością zwróci się z czasem, ponieważ korzystając z niej, zyskujemy niezależność od dużych przedsiębiorstw wodociągowych, a także chronimy przyrodę. Ponadto należy pamiętać, że mieszkanie w domu bez kanalizacji jest nie tylko niewygodne, ale także niezgodne z prawem.

Co warto wiedzieć o przydomowych oczyszczalniach ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekologiczne rozwiązanie, które oczyszcza ścieki bytowe, nie wydzielając przy tym nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo taka oczyszczalnia nie wymaga częstej konserwacji ani wymiany części – najczęściej trzeba ją czyścić raz w roku, a usługa nie trwa dłużej niż jeden dzień.

Zadanie oczyszczalni ścieków

Głównym zadaniem małej oczyszczalni ścieków jest oczyszczanie ścieków pochodzących z różnych źródeł. Usuwa ona substancje organiczne, bakterie i inne cząstki. Oczyszczona woda może być następnie zwrócona do strumieni w środowisku naturalnym. Istnieją różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków, w tym systemy konwencjonalne i ekologiczne. Przeczytaj więcej o wyborze odpowiedniej przydomowej oczyszczalni ścieków.

Gdzie stosowane są przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Mała oczyszczalnia ścieków jest stosowana głównie w domach prywatnych, gdzie nie ma podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Jest to skuteczny sposób oczyszczania ścieków z toalet, łazienek i kuchni (woda szara), a także wody deszczowej z dachów, tarasów i dróg (woda czarna). Przed zainstalowaniem tego typu systemu należy uzyskać zezwolenie urzędu budowlanego lub agencji ochrony środowiska.

Oczyszczalnie ścieków mają określoną żywotność

Oczyszczalnie ścieków składają się z kilku elementów, które wymagają regularnego serwisowania i konserwacji w celu przedłużenia żywotności systemu. Średnia żywotność przydomowej oczyszczalni ścieków wynosi od 10 do 30 lat, w zależności od takich czynników, jak użytkowanie i konserwacja. Jeśli części te nie są rutynowo serwisowane lub konserwowane, okres eksploatacji znacznie się skróci.

Źle konserwowany system może stanowić zagrożenie dla środowiska

Źle konserwowana oczyszczalnia ścieków może ulec całkowitej awarii, co prowadzi do przedostawania się surowych ścieków do środowiska. Mogą one być bardzo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, ponieważ są pełne szkodliwych bakterii

Planujesz budowę domu, a może masz już nowy? Chcesz dbać o środowisko naturalne? Jeśli tak, to warto zainstalować przydomową oczyszczalnię ścieków. Będziesz nie tylko dobrym obywatelem, ale także zadbasz o swój portfel. Zaoszczędzisz, unikając dodatkowych opłat za korzystanie z miejskiej sieci kanalizacyjnej, a także nie płacąc kar za zanieczyszczanie środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *