Pompa hydrauliczna

Pompa hydrauliczna jest maszyną służącą do pompowania i podnoszenia cieczy (wody, paliw i smarów), a także do przemieszczania przedmiotów stałych. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów urządzeń stosowanych obecnie w wielu dziedzinach.

Urządzenia pompowe dzielą się na dwie grupy: takie, które zwiększają ciśnienie pompowanej cieczy (pompy wyporowe) oraz takie, które nie wpływają na jej ciśnienie (np. pompy odśrodkowe). Do pierwszej grupy należą takie urządzenia jak pompy tłokowe, pompy nurnikowe lub pompy z uszczelnieniem membranowym, pompy łopatkowe lub krzywkowe, zbiorniki śrubowe i inne. Pompa odśrodkowa nie zmienia ciśnienia pompowanej cieczy i porusza ją dzięki własnemu pędowi.

Wygląd zewnętrzny pompy hydraulicznej na koparce różni się od innych pompy (na przykład pompy wodne). Składa się ona z dwóch części: samej pompy, która jest zamontowana poniżej rury wlotowej cieczy i do której podłączony jest agregat hydrauliczny, oraz zespołu silnik-pompa, czyli pompy hydraulicznej. Ta ostatnia znajduje się poniżej przewodu wylotowego cieczy.

Budowa pomp hydraulicznych (kształt, rozmieszczenie elementów) zależy od ich przeznaczenia. Na przykład na zdjęciu widzimy kilka rodzajów pomp stosowanych do różnych celów w jednej maszynie – koparce. Wszystkie urządzenia są podobnych rozmiarów, ale mają różne kształty w zależności od ich przeznaczenia.

Pompy hydrauliczne mogą być napędzane silnikiem elektrycznym lub silnikiem (wysokoprężnym lub benzynowym), dlatego zazwyczaj wyposażone są w elastyczne sprzęgła, które pozwalają na pracę nawet przy dużym obciążeniu bez poślizgu.

Pompa wyposażona jest w manometr, który pokazuje ciśnienie pompowanej cieczy oraz wskaźnik termiczny lub przepływowy, który informuje o niedostatecznym chłodzeniu urządzenia. Jeśli zaczyna dymić, musimy natychmiast wyłączyć silnik i sprawdzić go.

Silniki w mniejszych pompach chłodzone są olejem, dlatego należy unikać używania takich urządzeń w warunkach dużego zapylenia i wysokiej temperatury, ponieważ pył może je uszkodzić. Większe silniki elektryczne w koparkach lub dużych pompach do prac budowlanych nagrzewają się mniej, ale mają też rury wydechowe, przez które wypływa chłodziwo przy dużych prędkościach (dlatego nie powinny stać blisko ludzi).

Sposób działania pompy hydraulicznej

Pompa hydrauliczna składa się z wirnika, korpusu pompy i statora. Wirnik przymocowany jest do wału silnika, a w nim znajdują się łożyska, które służą jako element prowadzący jego obrót. W tym przypadku, dla ich prawidłowego działania powinny być one zawsze smarowane olejem z instalacji. Podczas rozruchu silnik obraca wirnikiem aż do osiągnięcia synchronizmu, kiedy to osiąga pełną prędkość. Zabezpieczenie przed przegrzaniem w układzie hydraulicznym w celu zmniejszenia naprężeń poprzez utworzenie niezależnego obwodu, w którym część płynu może przepływać w jednym kierunku przez urządzenie zwane zaworem zwrotnym, który przy wywieraniu nacisku na jego drugi koniec pozwala na przepływ tylko płynu w jednym kierunku. Dzięki temu pompy pracują płynnie i wymagają mniej moc. W układzie hydraulicznym w celu zwiększenia ciśnienia w obwodzie nazywana jest pompą, która współpracuje z pompą obiegową oleju. Pompa spręża powietrze i kompresuje je, tworząc ciśnienie do 210 MPa przy prędkości 1450 obr/min.

Zasada działania pompy hydraulicznej opiera się na rotacji cylindrycznej, kiedy to ciecz dostaje się z jednej strony pomiędzy wirnik i stojan, obracając się wokół własnej osi dzięki ich rotacji. Pod dużym naciskiem pracy, lub przy otwieraniu zaworów w kilku miejscach jednocześnie, potrzebny jest znacznie mniejszy wysiłek w porównaniu do napędu bezpośredniego za pomocą tłoków napędzanych silnikami Diesla lub silnikami elektrycznymi. Dzięki temu możliwe są bardzo duże obciążenia przy mniejszym zużyciu. Dzięki temu mechanizmowi można stosować zbiorniki, które nie są wystarczająco wytrzymałe dlainne układy.

Układ napędowy pompy hydraulicznej składa się z silnika, przekładni redukcyjnej, sprzęgła i wału napędowego. Stojan posiada zazwyczaj od 6 do 12 łopatek, które są przyspawane do obudowy stojana wykonanej ze stali lub żeliwa. Zespół ten jest następnie umieszczony w cylindrycznym zagłębieniu – zagłębieniu wirnika. Wirnik wykonany jest z kilku kawałków cienkiej blachy, które po wyprofilowaniu i zespawaniu tworzą jeden pierścień o gładkiej powierzchni wewnętrznej toczony na specjalnych maszynach pod wysokim ciśnieniem; zawiera on również dwa żebra wsunięte promieniowo przez wywiercone na jego końcach otwory na śruby mocujące (łączą one ze sobą końce pierścienia), które po zmontowaniu powinny być trzymane do dokręcenia przez około pół godziny w celu uzyskania prawidłowego wyważenia przezciężarka balansowego zamocowanego w specjalny sposób w prawej części wnęki.

Stojan, z przyspawanymi do niego łopatkami, jest zamontowany wewnątrz wirnika i połączony śrubami mocującymi. Te ostatnie usuwa się tylko przy demontażu wirnika ze stojana, w przeciwnym razie pozostają one na swoim miejscu przez bardzo długi czas. W nowszych pompach stosowane są hydrauliczne systemy ochrony pompy, które zapobiegają przegrzaniu lub wyciekowi do układu hydraulicznego, chroniąc zarówno pompę, jak i jednostkę napędową przed trwałym uszkodzeniem. Ciecz dostaje się pod wysokim ciśnieniem przez otwór na jednym końcu osi i po przejściu między wirnikiem a łopatkami stojana wychodzi pod niższym ciśnieniem bezpośrednio z innego otworu na drugim końcu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *