Panele grzewcze na podczerwień – wykorzystanie promienników podczerwieni w lakiernictwie
Promiennik podczerwieni to urządzenie, które emituje promieniowanie podczerwone. Promieniowanie podczerwone ma długość fali od 0,7 mikrometra do 1 milimetra i leży tuż za widzialnym spektrum światła.
Termin „podczerwień” odnosi się do częstotliwości promieniowania elektromagnetycznego, natomiast „promiennik” odnosi się do sposobu, w jaki urządzenie emituje ciepło. Promiennik podczerwieni jest często nazywany promiennikiem IR lub po prostu lampą IR.

Ciepło podczerwone a grzejniki konwencjonalne – zalety promienników podczerwieni
Główną różnicą pomiędzy grzejnikiem na podczerwień a grzejnikiem konwencjonalnym jest sposób wytwarzania ciepła. Konwencjonalne grzejniki wytwarzają ciepło poprzez spalanie gazu lub oleju, co powoduje powstawanie tlenku i dwutlenku węgla. W ten sposób powstaje wiele zanieczyszczeń powietrza, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, jeśli wdychamy je przez cały dzień.
Promienniki na podczerwień w ogóle niczego nie spalają, po prostu wytwarzają promieniowanie podczerwone, które jest emitowane z elementu grzewczego wewnątrz urządzenia. Promieniowanie to przemieszcza się przez pustą przestrzeń i ogrzewa obiekty na swojej drodze zapewniając komfort cieplny także ludziom.
Do czego można wykorzystać promienniki ciepła na podczerwień? Elektryczne promienniki podczerwieni
Istnieje wiele różnych typów dostępnych promienników podczerwieni, w tym urządzenia przenośne, które mogą być używane praktycznie w każdym pomieszczeniu czy to w domu, czy w firmach różnego rodzaju. Niektóre modele posiadają specyficzne cechy, które czynią je idealnymi do określonych zastosowań lub celów – na przykład, niektóre modele posiadają wbudowane termostaty i timery, dzięki czemu można ustawić odpowiednią temperaturę dla pomieszczenia dowolnej wielkości. Promienniki podczerwieni często spotykane są w domach jako dodatkowe źródło ciepła. Promienniki podczerwieni wykorzystywane są także w takich miejscach, jak restauracje, baseny, spa, warsztaty samochodowe czy kabiny lakiernicze.
Promienniki podczerwieni w lakiernictwie – promienniki ciepła na podczerwień
Promienniki podczerwieni są doskonałym rozwiązaniem dla skrócenia czasu schnięcia farby i zwiększenia wydajności kabiny lakierniczej.
Promienniki podczerwieni działają poprzez emisję promieniowania podczerwonego zamiast stosowania konwencjonalnych elementów grzewczych. Energia jest emitowana jako promieniowanie podczerwieni, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka i nie tworzy żadnego widocznego światła ani ciepła.
Cała powierzchnia promiennika na podczerwień emituje taką samą ilość energii, co oznacza, że jest on w stanie równomiernie rozprowadzić ciepło na danym obszarze. Jest to szczególnie przydatne do malowania samochodów, ponieważ pozwala łatwo kontrolować temperaturę kabiny malarskiej z mniejszą ilością grzejników podczerwieni.
Grzejniki podczerwieni skracają czas suszenia farby – promiennik podczerwieni
Ponieważ promienniki podczerwieni emitują dalekie promieniowanie podczerwone zamiast światła widzialnego lub promieni podczerwonych, nie powodują żadnych uszkodzeń farby podczas procesu suszenia, co eliminuje jeden z częstych problemów związanych z tradycyjnymi metodami suszenia farby. Efekt? Można skrócić czas schnięcia farby z 45 minut do zaledwie 10 minut! Promienniki podczerwieni są również świetne do suszenia innych rodzajów farb i powłok, takich jak farby proszkowe. Doskonale nadają się również do osuszania elementów gumowych i plastikowych, a także do zapobiegania rdzewieniu na powierzchniach metalowych.
W kabinach lakierniczych dobrze sprawdzają się podłogowe promienniki podczerwieni, gdyż są mobilne. Lakiernik może ustawiać promiennik podczerwieni tam, gdzie aktualnie jest do tego najlepsze miejsce i tak, gdzie jest on najbardziej potrzebny. Jak widać, promienniki nie służą tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale mają także inne praktyczne zastosowania.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/