Panele fotowoltaiczne – dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Promieniowanie słoneczne w służbie człowieka

Fotowoltaika (panele fotowoltaiczne lub inaczej panele słoneczne) to rodzaj źródła energii, który zyskuje coraz większą popularność. Jest to technologia polegająca na przetwarzaniu energii świetlnej w energię elektryczną. Panele słoneczne składają się z modułów fotowoltaicznych posiadających połączone ze sobą ogniwa, które przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Ze względu na wysoką wydajność paneli fotowoltaicznych, są one powszechnie używane zarówno w wielu przedsiębiorstwach, jak i na posesjach prywatnych (np. w ogrodzie albo na dachu domu jednorodzinnego).

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne? Czym się charakteryzują?

Panele fotowoltaiczne (znane też jako panele PV) składają się z wielu ogniw słonecznych. Każde ogniwo słoneczne składa się z dwóch warstw materiału półprzewodnikowego, zwykle krzemu, który tworzy złącze p-n. Kiedy promieniowanie słoneczne uderza w panel, fotony wybijają elektrony z atomów i przepływają one przez obwód, tworząc energię elektryczną. Ogniwa PV są wykonane przez domieszkowanie jednej strony borem, aby uczynić ją bardziej ujemną i domieszkowanie drugiej strony fosforem, aby uczynić ją bardziej dodatnią. Tworzy to pole elektryczne pomiędzy dwoma stronami, które przepycha elektrony, gdy uderza w nie światło słoneczne.

Ogniwa fotowoltaiczne są ułożone w siatkę na płycie podstawowej, która zapewnia stabilność. Połączenia elektryczne biegną miedzianymi przewodami do inwertera – zwykle umieszczonego z tyłu matrycy – który przekształca prąd stały w prąd zmienny, który z kolei może być wykorzystywany przez urządzenia domowe lub przechowywany w akumulatorach w celu późniejszego wykorzystania.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne – czym różnią się od siebie? Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw słonecznych, czyli pojedynczych jednostek, które przetwarzają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Istnieją dwa rodzaje ogniw słonecznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Co warto o nich wiedzieć? 

  • Panele monokrystaliczne

Moduły monokrystaliczne (PV) są wykonane z jednego dużego pojedynczego kryształu krzemu, podczas gdy polikrystaliczne panele PV są wykonane z wielu mniejszych kryształów. Monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne są zazwyczaj droższe w produkcji niż polikrystaliczne, ponieważ wymagają więcej czasu na stworzenie struktury pojedynczego kryształu. Jednakże, mają one również tendencję do bycia bardziej wydajnymi i dłużej działającymi niż polikrystaliczne panele PV.

  • Panele polikrystaliczne 

Fotowoltaiczne panele polikrystaliczne są zwykle tańsze niż panele monokrystaliczne, ponieważ są wykonane z większej liczby mniejszych kryształów zamiast jednego dużego kryształu. Panele polikrystaliczne cechują się również tym, że są mniej wydajne niż panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, ale nadal produkują wystarczająco dużo energii elektrycznej dla wielu zastosowań domowych.

To, jaki typ instalacji fotowoltaicznej wybrać, zależy od konkretnych potrzeb. Czy będą one używane na posesji prywatnej, czy może będą zapewniać zapas energii elektrycznej dla przedsiębiorstwa? W przypadku, gdy nie wiemy, jakie panele słoneczne wybrać, warto skonsultować się z doradcą.

Panele fotowoltaiczne – sposób na bezpieczne dla środowiska wytwarzanie energii elektrycznej

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na ekologiczne wytwarzanie energii elektrycznej. Środowisko naturalne nie cierpi w żaden sposób, ponieważ panele fotowoltaiczne nie wywarzają żadnych negatywnych i szkodliwych substancji. Nie ma więc mowy o jakichkolwiek szkodach dla środowiska.

Warto też zwrócić uwagę na to, że ponieważ panele słoneczne są wykonane z krzemu, który jest bardzo powszechnym materiałem na ziemi, są one również bardzo przetwarzalne. Kiedy przychodzi czas na pozbycie się paneli słonecznych, mogą one zostać poddane recyklingowi w wysokim stopniu, aby stworzyć nowe panele słoneczne lub inne produkty.

Fotowoltaika – niezawodność i wytrzymałość. Odporne na czynniki zewnętrzne panele słoneczne 

Panele fotowoltaiczne są zaprojektowane tak, aby cechowały się wysoką odpornością na działanie żywiołów przy zachowaniu wysokiej wydajności. Wykonane są ze szkła i innych materiałów, które są wodoodporne i nie będą korodować. Same ogniwa fotowoltaiczne nie wymagają konserwacji i nie wymagają czyszczenia ani mycia. Jednak zawsze przed dotknięciem lub próbą czyszczenia paneli należy zapoznać się z instrukcją obsługi.

Moduł fotowoltaiczny może być podatny na zarysowania, choć zazwyczaj w mniejszym stopniu niż inne części systemu (np. przewody). W przypadku stwierdzenia zarysowań na panelu, najlepiej skontaktować się z jednym z profesjonalnych instalatorów, który będzie mógł dokonać dokładnej inspekcji systemu i określić, czy doszło do jakichkolwiek uszkodzeń.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmującą się projektowaniem i wykonawstwem systemów ogrzewania i chłodzenia opartych o pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych https://pcinstal.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *