Ocieplanie ścian domu: na czym polega metoda lekka sucha

Najczęściej wykonujemy ocieplenie ścian domu zewnątrz, czyli przedmioty, na których to ocieplimy powinny być odpowiednio przygotowane. Wszelkiego rodzaju obluzowania należy wyrównać. Dom musi być całkowicie surowy i bez jakichkolwiek  elementów (dopłat drutu, papy itp.). Ostatnia warstwa ocieplenia należy położyć na stałe, czyli przykleić do ściany.

Przy wykonywaniu cienkich pokryć zewnętrznych (15-20cm) możemy rozważyć metodę lekką suchą. W tym celu najpierw – po wyrównaniu podłoża i sprawdzeniu, że wszelkie ubytki są usunięte stosujemy zaprawę lekką przeznaczoną do ocieplenia, która nakładana jest w warstwach grubości do 3cm. Następnie na stałe przyklejamy płytki ceramiczne, cementowe lub gipsowo-kartonowe. Uwaga! Metoda ta nie jest dobrym rozwiązaniem jeżeli chcemy wykonać ocieplenie grubościowo.

Ocieplanie domu – co warto wiedzieć?

Powierzchnię ściany sprawdzamy pod względem uszczupleń i regenerujemy stosując zaprawy hydrauliczne. Na samym końcu ścianę pokrywamy materiałem izolacyjnym. 

Ocieplanie ścian domu zewnętrznych jest działaniem niezbędnym, gdyż przy zachowaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku ogranicza kondensacje wilgoci w materiałach budowlanych oraz w obrębie murów, poziom hałasu i efektywność termodynamiczną bryły budowlanej. 

Ocieplanie ścian domu zewnętrznych ma na celu – podobnie jak w przypadku stosowania izolacji cieplnej wewnątrz budynku, ograniczenie strat przez przenikanie ciepła, a tym samym obniżenie kosztów ogrzewania. Również zwiększenie szczelności obudowy, co wpłynie na poprawę warunków termicznych wewnątrz budynku i umożliwi ewentualną kontrolę wilgoci.

Ocenia się, że ocieplanie betonowych elementów ma podobne znaczenia jak stosowanie izolacji cieplnej we wszystkich innych częściach domu. Doskonałe wyniki osiąga się w przypadku niedrożnych i prawidłowo izolowanych ścian oraz dachów.

Warto również zaznaczyć, że stosowanie materiałów izolacyjnych wewnątrz domu ma znaczenie podobne jak ocieplenie samych elementów: poprawa ciągliwości ich konstrukcyjnej (poza mieniem fundamentowym), a tym samym, możliwość obniżenia zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania budynku.

Przy doborze i stosowaniu materiałów należy pamiętać by zapewniać odpowiednie parametry termoizolacyjne, dlatego sprawdzone kompozycje na bazie wełny mineralnej, styropianu lub materiałów węglopochodnych są przez większość rynku budowlanego uznawane za najlepsze rozwiązanie.

Należy wiedzieć o tym że – cienkie warstwy izolacji nie chronią mniejszych powierzchni przed stratami ciepła i poziom hałasu do pomieszczeń – w przypadku zastosowania większych warstw posłużą one jako ochrona termiczna.

Wysokie parametry cieplne i akustyczne ścian udaje się osiągnąć tylko dzięki ograniczeniu czynnika przenikania ciepła. Warunki to projekt bryły budowlanej jak i materiałów, które powinny spełniać rygorystyczne przepisy dotyczące zakresu współczynnika przenikania ciepła.

Ocieplanie domu – dlaczego jest tak ważne?

Izolacja cieplna budynków może być stosowana wewnątrz oraz na zewnątrz murów, ścian i sufitów domu jednorodzinnego. Zaletami izolacje wewnętrznej są: cicha praca inwestora (dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym), brak negatywnego wpływu na architekturę obiektu, brak konieczności odwodnienia ścian oporowych i przeciwdziałanie warunkom wilgoci. Wady takiej izolacji to – niższa estetyka bryły budowlanej, znacznie większy wysiłek drogowy oraz większe koszty inwestora.

Istotne jest również otoczenie domu jednorodzinnego – jeśli budynek jest usytuowany w cieniu, bądź na otwartym terenie negatywnie wpływa to na termoizolacyjność. Dlatego w przypadku zastosowania izolacji wewnętrznej powinna ona być skierowana do strony południowej (sami ze stanie podstawowego).

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego, których nie przeznaczony jest do lokalizacji na terenach cieniowych są izolacje zewnętrzne.

Wysoka termoizolacyjność ściany poziomej wynika w dużej mierze z ilości materiału izolującego i proporcji pomiędzy gęstością tego materiału a grubością ocieplenia.

W zależności od typu domu i lokalizacji, wykonujemy je z płyt gipsowo-kartonowych, szkieletu drewniano-szklanych albo izolacje termiczna nawierzchni ze styropianu, który umożliwia poziom emisji hałasu na poziomie 45 dB (dla części budynków do poziomu 50dB). Zastosowanie tak silnej izolacji jak przeciwdziałanie hałasowi umożliwia wyeliminowanie z akustyki bryły budowlanej oraz ochrona przed wilgocią i uszkodzeniami czynnikami atmosferycznymi.

Ocieplanie ściany zewnętrznej domu może przybrać różne formy, wszystko zależy od tego, jakie funkcje i konstrukcyjnie ma spełniać dany otwór. Odpowiedni sposób nawierzchnięcia bądź papę pozwala na określenie rodzaju materiałów i technologii izolacji cieplnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *