Nowoczesne pompy ciepła i kotły pracują – efektywna praca ze starymi grzejnikami.

Producenci kotłów ostrzegają właścicieli domów, że starsze grzejniki mogą blokować efektywność nowoczesnych kotłów, ale ostrzeżenie to dotyczy konwencjonalnych kotłów konwekcyjnych lub systemowych, a nie gruntowych (GSHP) lub powietrznych (ASHP) pomp ciepła.

Ponieważ instalacje GSHP wymagają około trzy razy więcej energii elektrycznej niż inne systemy grzewcze do zapewnienia równoważnego ciepła, ważne jest, aby pracowały one tak efektywnie, jak to tylko możliwe. Problem ze starszymi grzejnikami polega na tym, że ponieważ są one słabe w równomiernym rozprowadzaniu ciepła przez ich wewnętrzne żeberka, a zawory powietrzne starego typu, które blokowały się w przypadku awarii ich silników, mogą powodować powstawanie zimnych miejsc w pomieszczeniach, w których nie ma grzejników. Podobny problem występuje w przypadku słabo działających grzejników konwektorowych – oba rodzaje grzejniki są nieefektywne.

W systemie GSHP pętle gruntowe, które składają się z zamkniętych rur zakopanych w pionowych rowach lub poziomych otworach wiertniczych, pompują ciepło z gruntu do jednostki pompy ciepła przez cały rok. Maksymalna możliwa do osiągnięcia sprawność wynosi około 370% – dwukrotnie więcej niż w przypadku nowoczesnego konwencjonalnego systemu grzewczego.

Jednak jego działanie zależy od zastosowania równomiernej dystrybucji ciepła w całym domu, więc płaskie grzejniki płytowe i konwektorowe powinny zostać zastąpione nowszymi, „nowoczesnymi” typami, które równomiernie rozprowadzają ciepło przez długie metalowe żebra, takie jak te stosowane w systemach podłogowych. W rzeczywistości jedno z badań wykazało, że zastąpienie starych konwektorów nowymi konstrukcjami żeberkowymi podniosło roczny współczynnik wydajności (APF) z 1 do 9. Innymi słowy W ciągu roku system ten dostarczył dziewięć razy więcej ciepła.

Nowoczesne grzejniki lub konwektory są dostępne w różnych wzorach i w różnych cenach. Starsze systemy mogą wymagać pełnej wymiany, aby osiągnąć maksymalną wydajność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *