Kora kamienna gnejs – Sposób na piękne rabaty ogrodowe

Często rabaty ogrodowe układane są z kory kamiennej. Jest to nie tylko ozdobny dodatek do ogrodu, ale również zapewnia dużą funkcjonalność, ponieważ pochłania nadmiar wilgoci i utrzymuje w ten sposób suchą glebę na brzegach grządek. Kora może być stosowana do wszystkich grządek, niezależnie od tego, czy są one wyłożone rabatami kwiatowymi, trawnikami czy niskimi żywopłotami.

Zalety kory kamienne w Twoim ogrodzie

Z wiekiem staje się lepsza

Kora kamienna gnejs często wytrzymuje lata bez konserwacji – pod warunkiem, że na początku jest dobrze utrzymana. Materiał ten pochodzi prosto z kamieniołomów i składa się z urobku lub odpadów powstałych podczas prac górniczych. Są one następnie dzielone na mniejsze kawałki w zależności od wymagań klienta i obszaru zastosowania. Do tej pory produkt dostarczany przez dostawców może wyglądać jak żwir z głazami zmieszanymi – ale już po krótkim czasie nabiera zwietrzałego i naturalnego wyglądu, który dodaje ogrodowi uroku.

Kora gnejsowa wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż zwykły żwir, co oznacza, że jest również bardziej przyjazna dla portfela. Materiał ten posiada doskonałe właściwości drenażowe, dzięki czemu nadmiar wody będzie spływał z rabat kwiatowych lub trawników.

Nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych

Kamień gnejsowy z kory zazwyczaj wymaga niewielkiego szczotkowania lub zamiatania, ponieważ nie zawiera żadnych ostrych krawędzi, jak w przypadku otoczaków. Kamień ten jest szeroko stosowany do wykładania ścieżek w wielu miejscach komercyjnych i może wytrzymać duży ruch i użytkowanie. Jest to doskonały produkt, który wytrzymuje dłużej niż konwencjonalne materiały, takie jak żwir, ponieważ wymaga bardzo częstego usuwania chwastów, mchu i innych zanieczyszczeń które z czasem mogą się nagromadzić.

Grządki ogrodowe zawsze będą wyglądały schludnie i czysto bez większego wysiłku, jeśli użyjemy gnejsów z kory kamiennej – wszystko zależy od instalacji. Nie trzeba odchwaszczać ani usuwać mchu, wystarczy usunąć liście i inne zanieczyszczenia. Materiał ten jest dostarczany w postaci prefabrykowanej, co pozwala zaoszczędzić kłopotów związanych z układaniem poszczególnych elementów lub pakowaniem ich w worki w celu przeniesienia do domu na rabatę ogrodową.

Jak układać korę kamienną w ogrodzie?

Przed ułożeniem kory kamiennej należy usunąć z ziemi luźne zanieczyszczenia. Materiał ten pomoże w budowie nowych ścieżek, ale można go również położyć na istniejących rabatach kwiatowych lub trawnikach. Układanie gnejsu z kory kamiennej jest proste – potrzebne są jedynie grabie i miotłę. Można to zrobić o każdej porze dnia i nocy, aby pozbyć się chwastów, mchu i resztek, które nagromadziły się z czasem.

Ułożenie kamieni gnejsowych na rabacie ułatwia odchwaszczanie niechcianych roślin, a jednocześnie poprawia drenaż trawnika.

Można nałożyć trochę ziemi bezpośrednio na wierzch przygotowanej kory kamiennej, aby stworzyć bardziej podniesione obszary ogrodu o nieregularnych kształtach, które wyglądają świetnie, gdy są obsadzone roślinami ozdobnymi. Po zakończeniu układania kory kamiennej wystarczy poczekać na lato, aby naprawdę pokazać piękno swoich rabat ogrodowych.

Gnejs z kory kamiennej jest bardzo podobny do gleby, dlatego po ułożeniu tego materiału można bez problemu instalować rośliny. Można go używać samodzielnie lub w połączeniu ze stosami skalnymi lub skalniakami, które doskonale nadają rabatom kwiatowym wysokość i wymiar. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, jeśli chcesz stworzyć oszałamiający wygląd za pomocą gnejsu kamiennego – dzięki temu Twój ogród będzie wyglądał schludnie przez cały rok!

Kora kamienna jako materiał naturalny ma ładny wygląd, jest wytrzymała i długowieczna. Można ją łatwo zamieść i nikt nie zauważy, że to nie piasek. Kora kamienna jest niedrogą alternatywą dla innych materiałów do wykładania rabat ogrodowych – ale nie wierzcie nam na słowo… wypróbujcie ją najpierw na fragmencie swojej rabaty kwiatowej lub trawnika!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *