Jaki kamień ogrodowy wybrać? Najciekawsze kamienie do ogrodu

Podczas urządzania ogrodu wielu z nas szuka czegoś, co w rozsądnej cenie całkowicie zmieni oblicze naszego podwórka. Jedną z takich możliwości są kamienie w ogrodzie. Dzięki nim nasz trawnik ukazuje się w całkowicie nowej, eleganckiej formie. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się kamienie do ogrodu – niemal każdy ogród ma przynajmniej kawałek kamiennej ozdoby na swoim terenie.

Rodzaje kamieni w ogrodzie

Kamienie naturalne można podzielić ze względu na kilka czynników, np. wykorzystując ich budowę:

  • grys;
  • żwiry i otoczaki;
  • łupek i kora kamienna;
  • dzikówka.

Grys i otoczaki są jednymi z najpopularniejszych wyborów aranżacji ogrodu. Charakterystyczną cechą grysu jest to, że jest on pokruszoną na mniejsze kawałki skałą o dość ostrych brzegach. Kamień uzyskuje taką formę dzięki specjalnie do tego zbudowanej kruszarce do kamieni. Pozwala ona również na dobór wielkości produktu. Dzięki łatwiejszej produkcji, grys jest tańszym wyborem od otoczaków. Jego struktura sprawia, że oferuje on dużą wydajność, dobrze sprawdza się jako podbudowa pod kostkę granitową lub podstawa pod meble ogrodowe.

Otoczaki i żwir charakteryzują się opływowym kształtem i jest to główny powód, dla którego odróżniamy je od innych kamieni. Tego rodzaju kamień powstaje na dwa sposoby, mechanicznie i naturalnie. Przy produkcji mechanicznej otoczaków stosuje się duże bębny, w których kamień wraz z piaskiem ścierają się, tworząc otoczaki. Naturalne uformowanie uzyskujemy dzięki płynącej wodzie, która wraz z drobinami piasku przez lata szlifuje kamienie. Tego typu kamienie są bezpieczniejsze w przypadku upadku, ich obła forma minimalizuje ryzyko skaleczeń. Z kolei jedną z zalet żwiru jest duża przepuszczalność wody, co oznacza, że powstawanie kałuży na jego powierzchni jest ograniczone.

Kamień łupany ma nieregularny kształt, przez co sprawia wrażenie bardziej naturalnego wyglądem od grysu czy też otoczaków. Również tworzony jest w kruszarce, ale na innych zasadach. Podobnie jak grys, łupek ma w miarę niską cenę, nie jest on jednak tak samo wydajny. Łupek znakomicie nadaje się na ścieżki, po dobrym rozłożeniu kamyki nie powinny nigdzie przenosić się podczas spacerowania po nich. Jest to kamień bardzo wytrzymały na działania mechaniczne. Z uwagi na to stanowi idealny budulec ścieżek, ogrodzeń i murków. Kamień łupany cechuje się odpornością na ścieranie, dlatego doskonale sprawdza się jako kamień na podjazdy samochodowe.

Szarogłaz o kolorze przypominającej brązowo szary gnejs jest pozbawiony drobnego kwarcu, który mieni się w słońcu. W przeciwieństwie do kory kamiennej, nie jest paskowany. Ze skały szarogłazowej produkowany jest kamień sypany do ogrodu w różnych postaciach. Głównym produktem z tego materiału jest jednak dzikówka. Niesamowicie twardy materiał stosowany w formie kamienia murowego i stopnic. Najlepiej sprawdza się jako podstawowy element ścieżek ogrodowych, płytek tarasowych i schodowych, murków kamiennych i wszędzie tam, gdzie liczy się naturalny efekt połączony z trwałością i wygodą.

Kamień ozdobny – różnorodne wybory

Oprócz podstawowych wyborów, takich jak grys, otoczaki, łupki czy też żwir, istnieje jeszcze kilka rodzajów kamiennego wystroju do ogrodu.

Jednym z nich są płytki ogrodowe, stanowią one bardzo ciekawy i rzadko spotykany element ozdoby podwórka. Ich mała popularność wynika głównie z dość długiego i skomplikowanego sposobu przygotowania takiej płytki – co również zwiększa jej cenę.

Kolejną propozycją mogą być szpilki kamienne – są to małe skały w porównaniu do głazów ogrodowych. Ważą od 15 do 50 kg. Dzięki swojemu wyglądowi stwarzają bardzo naturalną przestrzeń i łatwo komponują się z innymi kamieniami w ogrodzie.

Kamień w ogrodzie – korzyści

Podstawową zaletą kamieni do ogrodu jest ich przystępna cena. Ich naturalna estetyka i kolor sprawiają, że wpasują się one niemal do każdego ogrodu. Dzięki wadze kamień ozdobny nie jest łatwy do porwania przez wiatr, co sprawia, że nie musimy co kilka dni układać go na nowo. Kamienie same w sobie nie gniją i są neutralne dla środowiska, co eliminuje obawę wylęgu much i komarów. Podczas dobrego i starannego doboru kamienia możemy sprawić, że nasze rośliny zaczną lepiej rosnąć. Dzieje się tak, gdy odpowiedni rodzaj kamienia ogrodowego wpływa na pH ziemi. Każdy kamień w ogrodzie chroni korzenie roślin przed nagrzewaniem się, a niektóre z nich mogą także zatrzymywać wodę. Podsumowując, kamienie w ogrodzie niosą ze sobą wiele korzyści, a przy tym są piękne i efektowne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *