Ile kosztuje budowa domu?

Każdy z nas przed budową swojego idealnego miejsca na ziemi zastanawia się, jak wielkie będzie to dla niego wyzwanie, czy ma na tyle środków finansowych, czy będzie skazany na kredyt w banku, gdzie ewentualnie będzie można liczyć na zmniejszenie kosztów, nie gubiąc przy tym wysokiego standardu.

Jaki jest koszt budowy domu w 2021 roku?

Koszty budowy zależą od wielu ważnych, jednak zmiennych czynników. Podstawowym czynnikiem jest region, w którym mamy zamiar realizować naszą budowę. W niektórych regionach Polski, np. w części wschodniej, cena robót budowlanych i materiałów jest stosunkowo niska, natomiast w innych regionach, takich jak Mazowsze, Wielkopolska czy Dolny Śląsk, będzie to już znacznie większy wydatek. Różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi województwami mogą wynosić nawet kilkanaście procent. Inne czynniki mające wpływ na cenę naszej nieruchomości to: technologia (szkieletowa, murowana bądź budowa z bali), standard wykończenia budynku, w jakim chcemy zamieszkać, a także powierzchnia i konfiguracja wymarzonego przez nas domu. Na rodzaj technologii i standard domu mają też wpływ dodatkowe koszty, takie jak chociażby koszty projektu, materiałów budowlanych, wykonania zlecenia czy wynagrodzenia pracowników.

Podejmując decyzję o sposobie prowadzenia budowy, należy też przeanalizować i przeliczyć stawki związane z podatkiem VAT, w polskim budownictwie obowiązują bowiem dwie stawki podatku – 8% i 23%. Kiedy zdecydujemy się na samodzielny zakup materiałów budowlanych, jesteśmy zmuszeni zapłacić dwudziestotrzyprocentowy podatek, ponieważ obniżoną ośmioprocentową stawką objęte są tylko firmy budowlane, w związku z czym koszty podstawowe będą niższe. Dla firm obowiązuje 23% podatek VAT jedynie dla prac związanych z zagospodarowaniem otoczenia domu, takich jak chociażby przyłącza, ogrodzenie, chodnik czy podjazd. W każdym przypadku (własny zakup materiałów czy zakup przez firmę budowlaną) należy zwrócić uwagę na dobór materiałów odpowiadających naszym wymaganiom. Dotyczy to zwłaszcza materiałów związanych z wykończeniem budowy z racji niejednokrotnie znacznych rozbieżności cenowych, a także jakości stosowanych produktów na rynku. Niestety, z roku na rok koszty budowy domów rosną, przyczyną czego są przede wszystkim rosnące w bardzo szybkim tempie ceny materiałów, ale także terenów pod zabudowę, czyli działek budowlanych. Na wzrost cen wpływ ma również nowe prawo, obowiązujące od stycznia 2021 roku, w którym jasno określone jest, że osoby budujące dom muszą spełnić nowe zasady dotyczące parametrów izolacyjnych. Na chwilę obecną muszą one być wyższe o ok. 35%, a to przekłada się na zakup droższych materiałów.

Obecnie na wybudowanie i wykończenie domu o powierzchni 150 m2 trzeba przeznaczyć około 750 tys. zł. Wiele osób jednak próbuje ograniczyć koszty, budując oszczędnie, stosują bowiem niskiej jakości materiały czy zatrudniają do pracy niewykwalifikowanych pracowników. Należy się jednak spodziewać w tym przypadku, że z czasem poniosą tego konsekwencje, chociażby płacąc wyższe rachunki za prąd czy gaz.

Budowa w stanie surowym i deweloperskim

Jak w ostatnim roku kształtowały się podstawowe koszty budowy?

Stan surowy zamknięty to tzw. poziom zero, który zwykle jest najtańszą częścią budowy. To na tym etapie budowy można najwięcej zaoszczędzić, można bowiem włożyć tu bardzo dużo swojej pracy, wykorzystując własne możliwości, znajomości, korzystając co najwyżej z porad specjalistów, a tym samym zejść z kosztów. Na stan surowy otwarty składają się:

  • budowa fundamentów oraz ich izolacja,
  • wylanie stropu nad piwnicą czy podkładów podłogi na gruncie,
  • wykonanie konstrukcji i pokrycie dachu.

To montaż stolarki (okien i drzwi) oraz instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej decydują o zamknięciu budowy, czyli zmianie stanu surowego otwartego na zamknięty, który z kolei umożliwia kontynuowanie prac wykończeniowych, a tym samym nie wywołuje przestoju w budowie domu. Na tym etapie dom można więc szybciej wyremontować i oddać do użytku.

Stan deweloperski, inaczej dom pod klucz, to stan, w którym można już zamieszkać, wymaga on jednak jeszcze wykończenia wnętrz, co wiąże się już ze znacznymi kosztami. Standard będzie tu obejmował wszystkie instalacje wewnętrzne (instalacja elektryczna bez osprzętu), okna, wytynkowane ściany (zwykle jest to tynk gipsowy maszynowy), wylewki betonowe na podłogach, parapety wewnętrzne PCV lub konglomerat, zamontowane grzejniki, a w przypadku ogrzewania również piec.

Koszt budowy 1m2 domu w stanie pod klucz w 2020 roku wynosił średnio od 1400 do 2200 zł w regionach wschodniej Polski, ale już w rejonach Mazowsza czy Wielkopolski było to nawet 3000 zł. Cena ta dotyczyła jednak budowy domu o prostej bryle i dwuspadowym dachu, ale już średni koszt budowy 1m2 domu o bardziej skomplikowanej bryle i niestandardowym, wielospadowym dachu był wydatkiem rzędu 4500 zł.

Wykończenie budynku

Średni koszt wykończenia domu o powierzchni ok. 150 m2 ze stanu deweloperskiego pod klucz w standardzie pośrednim plasuje się granicach od 70 do 100 tysięcy złotych, ale jest to kwestia zależna od wielu składowych, dlatego każda analiza powinna być przeprowadzona skrupulatnie i indywidualnie. Koszt wykończenia domu zależy od standardu wykonanych prac i jakości zakupionych materiałów, nie jest więc stały, a wpływ na niego mają takie czynniki, jak metraż całej inwestycji, liczba pomieszczeń, ich przeznaczenie (np. dodatkowa łazienka będzie droższa niż kolejna sypialnia), jakość wykorzystywanych materiałów, koszty robocizny czy styl, w jakim mieszkanie ma być wykończone (styl skandynawski może być tańszy niż glamour). Na koszty wykończenia składają się budowa schodów, kominka, malowanie ścian, podwieszanie sufitu, położenie glazury, gładzi, płytek, parkietu czy paneli. Najdroższym etapem wykańczania domu jest zwykle łazienka, w której niezbędne są płytki ścienne, montaż kabiny prysznicowej, umywalki i WC, meble, które powinny być odporne na wilgoć, a to wiąże się z ich wyższą ceną. Drugim niemałym wydatkiem jest wyposażenie kuchni, gdzie oprócz materiałów wykończeniowych konieczne jest wyposażenie w meble i sprzęt AGD.

Jak zaoszczędzić na budowie domu?

Najlepiej zacząć od niełatwego etapu, a mianowicie wybrania projektu domu dobranego do naszych potrzeb, a przede wszystkim dostosowanego pod nasze finansowe możliwości. Odpowiedni projekt domu, rozsądnie zaplanowane etapy budowy i ich przewidziane koszty finansowe pozwolą nam zrealizować plany budowy domu. Dobrze jest realizować własny plan, oszczędzając przy tym nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Aby taki zabieg się nam udał, musimy zwrócić uwagę na parę aspektów oraz zadać sobie kilka pytań:

  • Jakie potrzeby ma moja rodzina? Jaki duży dom chcę i potrzebuję?
  • Na kredyt jakiej wysokości mogę sobie pozwolić? Co jestem w stanie zrobić samemu?
  • Jaka wydana kwota będzie rozsądna w stosunku do moich możliwości finansowych?
  • Czy powinienem w całości zlecić budowę firmie budowlanej, czy też część prac mogę wykonać samemu?

Analizując koszty budowy domów jednorodzinnych w ciągu ostatnich 10 lat, można zauważyć, że przez kilka pierwszych lat nie było drastycznych zmian cenowych związanych z budową nowych domów, a zaczęły być one dopiero bardzo odczuwalne od 2019 roku. Miało to oczywiście związek z szerzeniem się pandemii Covid 19, której obecność wymusiła wprowadzenie wielu obostrzeń, a co za tym idzie, znaczącymi ograniczeniami w realizacji planów budowy. Spowodowała ona zastój w usługach, które zostały zatrzymane wraz z ograniczeniem sprzedaży niezbędnych materiałów budowlanych. We wcześniejszych latach koszt budowy domu wynosił mniej więcej od 4100 do 4200 zł za 1 m2, natomiast w roku 2019 koszty znacząco ruszyły w górę i w IV kwartale osiągnęły 4597 zł. Wzrost kosztów odczuwalny był również w 2020 roku, ponieważ ceny materiałów budowlanych oraz robocizny rosły i nadal nieustannie idą w górę. Ogromnym problemem na rynku jest też brak specjalistów, ale i zwykłych robotników, co również wpływa na podwyższanie wartości usług budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *