Grypa – jak sobie z nią radzić domowymi sposobami?

Grypa jest chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy grypy. Objawy obejmują gorączkę, ból gardła, bóle mięśni, silny ból głowy i zmęczenie. Inne objawy mogą rozwijać się przez okres do dwóch dni. Często ludzie są na tyle chorzy, że wymagają odpoczynku w łóżku przez kilka dni lub tygodni. Mogą wystąpić powikłania, w tym bakteryjne zapalenie płuc, infekcje uszu, odwodnienie i pogorszenie przewlekłych problemów zdrowotnych.

Objawy grypy

Grypa jest wirusową infekcją dróg oddechowych. Wywołują ją różne typy wirusów grypy, które infekują nos, gardło i płuca. Grypa jest wysoce zakaźna i łatwo przenosi się z osoby na osobę poprzez kropelki z kichania lub kaszlu.

Do powszechnych objawów należą:

  • Gorączka (która może wynosić nawet 103)
  • Ból głowy (łagodny do umiarkowanego)
  • Ból gardła
  • Kaszel, czasami z flegmą
  • Zmęczenie (ekstremalne zmęczenie)

Jak przenosi się grypa?

Grypa łatwo przenosi się z osoby na osobę poprzez kaszel lub kichanie. Objawy rozpoczynają się jeden do czterech dni po kontakcie z wirusem, z nagłym pojawieniem się wysokiej gorączki, kaszlu i bólów mięśni. Choroba trwa zazwyczaj jeden tydzień, ale u niektórych osób może trwać od czterech do dziesięciu dni. U dzieci choroba może mieć łagodniejszy przebieg, z objawami przypominającymi przeziębienie, takimi jak katar lub łagodny kaszel bez gorączki.

Łagodne przypadki często ustępują bez leczenia w ciągu około jednego tygodnia; jednak niektóre osoby mogą być leczone lekami przeciwwirusowymi, jeśli są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań związanych z grypą lub mają choroby podstawowe, które sprawiają, że są bardziej podatne na powikłania związane z zakażeniem grypą (takie jak astma).

Co można zrobić, aby zapobiec zakażeniu?

Najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania na grypę jest coroczne szczepienie się przeciwko grypie oraz praktykowanie właściwej higieny rąk. Jeśli jednak jesteś narażony na kontakt z kimś, kto ma grypę, ważne jest, abyś często mył ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund przed jedzeniem lub przygotowywaniem jedzenia; unikaj dotykania oczu, nosa lub ust; unikaj bliskiego kontaktu, takiego jak dzielenie się kubkami lub naczyniami do jedzenia z kimś, kto ma objawy grypy; i pozostań w domu, gdy masz pierwsze objawy, abyś nie rozprzestrzeniał ich na innych.

Oto kilka innych środków domowych, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów grypy

Dużo odpoczywaj. Dobry sen pomoże Ci szybciej wrócić do zdrowia po przeziębieniu lub grypie, ponieważ daje Twojemu organizmowi czas na naturalne leczenie. Nie forsuj się zbytnio, rób sobie drzemki, kiedy tego potrzebujesz, i nie przejmuj się pracami domowymi, jeśli oznacza to większy odpoczynek!

Używaj nawilżacza powietrza, aby rozluźnić wydzieliny w jamie ustnej i gardle, dzięki czemu będą one mogły prawidłowo odpłynąć (nie wkładaj do wody niczego, co mogłoby podrażnić płuca w przypadku wdychania). Ale nie używaj nawilżacz powietrza, jeśli masz astmę lub rozedmę płuc. 

Stosuj sól fizjologiczną w sprayu do nosa, aby rozluźnić i rozrzedzić śluz, dzięki czemu będzie on mógł prawidłowo spływać. Nie używaj produktów na bazie alkoholu, które mogą podrażnić Twoje drogi nosowe. Jeśli masz zatkany nos, spróbuj ssać twarde cukierki lub pastylki zawierające mentol lub olejek eukaliptusowy (nie krople na kaszel, które są słodzone cukrem). Pomagają one udrożnić drogi nosowe i ułatwiają oddychanie.

Pij dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu – co najmniej osiem filiżanek (2 litry) wody lub innych czystych płynów każdego dnia. Pij wodę powoli w ciągu dnia, a nie w dużych ilościach za jednym razem, ponieważ łatwiej jest przełknąć duże ilości, gdy są ciepłe lub gorące. Unikaj napojów zawierających kofeinę, ponieważ mogą one pogorszyć odwodnienie, powodując, że organizm traci więcej płynów z moczem niż normalnie. Jeśli masz problemy z przełykaniem z powodu zatoru w gardle, spróbuj pić ze słomki lub popijać małe ilości przez słomkę w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia, zamiast brać długie łyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *