Folia bąbelkowa – do środka czy na zewnątrz?

Folia bąbelkowa to jeden z najpopularniejszych materiałów służących do pakowania i zabezpieczania przedmiotów. Jest używana na szeroką skalę w branży wysyłkowej, świetnie sprawdza się przy przeprowadzkach, a także na co dzień, gdy chcemy szybko, a zarazem solidnie coś zapakować. Kwestia tego, jak użyć folii oraz czy użyć folii, czy też produktów na jej bazie (woreczki bąbelkowe, koperty bąbelkowe) zależy od rodzaju przesyłki, wielkości oraz delikatności produktu. Folia pęcherzykowa daje nam bardzo swobodne ruchy w temacie pakowania, ponieważ jest elastyczna, można nią owijać przedmioty różnych kształtów i samodzielnie dostosowywać ilość zabezpieczenia. Folia bąbelkowa pozwala na różne stopnie zabezpieczenia w zależności od liczby warstw, które z niej utworzymy.

Któż, zarówno dorosły, jak i dzieciak, nie używał folii bąbelkowej do zabawy. Wszyscy znamy relaksacyjne właściwości tego właśnie zastosowania folii bąbelkowej. Folia pęcherzykowa zawdzięcza swoją nazwę pęcherzykom (bąbelkom), które w regularnych odstępach pokrywają całą jej powierzchnię. Mocno naciskane pęcherzyki pękają ze specyficznym dźwiękiem. Czynność banalna, a paradoksalnie bardzo odprężająca, o czym przekonał się chyba każdy, w czyje ręce trafiła folia bąbelkowa. Wspomniane pęcherzyki mają jednak pierwotnie inne zastosowanie, a mianowicie mają amortyzować wstrząsy i zabezpieczyć przesyłkę przed uszkodzeniami. Folia bąbelkowa świetnie sprawdza się w tej kwestii.

Folia bąbelkowa czy koperty bąbelkowe?

Wybór pomiędzy folią bąbelkową a kopertami bąbelkowymi zależy przede wszystkim od wielkości przedmiotu, jaki chcemy spakować, a także od poziomu jego kruchości i delikatności. Jeżeli chcemy zabezpieczyć coś bardzo mocno, nawet przy małych rozmiarach danej rzeczy, wówczas folia bąbelkowa pozwoli nam stworzyć kilka warstw zabezpieczenia. Folia pęcherzykowa może być kilkukrotnie owinięta wokół produktu i wzmocniona taśmą. Będzie to wówczas dużo solidniejsze zabezpieczenie, niż gdybyśmy po prostu włożyli przedmiot do koperty bąbelkowej. Ta z kolei świetnie sprawdza się przy średnim zabezpieczeniu niewielkich przedmiotów. Jest świetną alternatywą dla zwykłej papierowej koperty. Dużo pewniej i bezpieczniej włożyć coś do koperty, której wnętrze wypełnia folia bąbelkowa, niż do zwykłej koperty, która zabezpiecza w sposób jedynie minimalny. Koperty posiadające we wnętrzu folię bąbelkową świetnie sprawdzają się do transportu takich produktów jak na przykład książki. Koperty bąbelkowe są dostępne w różnych rozmiarach i stanowią niezwykle prosty i szybki sposób skutecznego pakowania i zabezpieczania wysyłanych produktów. Z kolei do pakowania większych produktów prym wiedzie folia bąbelkowa, która dostosowuje się do kształtu przedmiotu w niemal każdym rozmiarze.

Jak pakować z zastosowaniem folii bąbelkowej?

Folia bąbelkowa najlepiej sprawdza się, gdy przylega do przedmiotu. Wówczas najskuteczniej amortyzuje wstrząsy i chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także wilgocią i zanieczyszczeniami. Folię bąbelkową dajemy na zewnątrz przedmiotu, owijamy wedle potrzeb mniejszą lub większą liczbą warstw, po czym wzmacniamy i zabezpieczamy przed rozwinięciem się folii bąbelkowej taśmą klejącą. Taki pakunek możemy oczywiście włożyć w karton lub w papier, sam w sobie jest już jednak świetnym zabezpieczeniem do transportu. Podczas transportu delikatny przedmiot zawinięty w folię bąbelkową po włożeniu do kartonu nie powinien być w nim luzem. Puste przestrzenie można wypełnić takimi produktami jak skropak czy flopak, równie dobrze jednak można do tego celu użyć folii bąbelkowej.

Trzeba pamiętać, że wysyłając przesyłkę, czy to kurierem, paczkomatem, czy też pocztą, nie mamy kontroli nad przebiegiem transportu. Folia bąbelkowa, owszem, zabezpiecza przed wstrząsami, jednak niekoniecznie przed upadkiem paczki z dwóch metrów, jeśli w środku jest kruchy przedmiot. W przypadku wysyłki tłukących się rzeczy warto oznaczyć przesyłkę naklejką informującą, że w środku jest szkło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *