Dofinansowanie na panele słoneczne.

Czeka nas najtrudniejsza zima od wielu lat i to nie tylko ze względu na srogie mrozy. W tym roku nie wiadomo, jak będzie z cenami prądu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna myśleć o alternatywnych źródłach energii. Jednym z najbardziej popularnych są elektrownie słoneczne. Zainstalowanie takich urządzeń w swoim domu przynosi wiele korzyści. Oprócz oszczędności związanych z ich eksploatacją, dostępne są również dotacje z programów Unii Europejskiej . Możliwości jest bardzo wiele, ale warto wiedzieć, że w zależności od programu realizowanego przez poszczególne gminy lub inne samorządy, dostępne mogą być dotacje lub pożyczki .

Obecnie bardzo popularnym urządzeniem jest elektrownia zainstalowana na dachu domu. Taki system jest szczególnie interesujący dla właścicieli domów, których dachy są zorientowane na południe i mają wystarczająco dużo miejsca przynajmniej na 1-2 moduły. Właściciele mniejszych domów również mogą korzystać z tego typu działalności, ale nie powinni dodawać więcej paneli niż potrzebują do zaspokojenia ich zużycia energii elektrycznej. Innymi słowy, sensowne jest instalowanie paneli słonecznych tylko wtedy, gdy będą one dostarczać prawie całą zużywaną energię [więcej/wydajniej]. Instalacja większych systemów może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty związane z pracami na dachach, a nawet przypadki, gdy budynki wymagają wzmocnienia, ponieważ ich dachy nie są w stanie przenosić dużych obciążeń.

Wybierając kompetentne firmy oferujące usługi w zakresie instalacji paneli słonecznych należy pamiętać, że żywotność urządzenia wynosi około 25-30 lat. Warto wybierać doświadczone firmy, które wybudowały już kilka tysięcy elektrowni słonecznych.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

W dzisiejszych czasach cena pojedynczego panelu słonecznego to około 4500-5500 zł. Aby ta kwota była opłacalna, musi on generować więcej niż 310 kilowatogodzin rocznie [aby pokryć roczny koszt eksploatacji]. Generalnie im większa powierzchnia dachu, na której znajdą się panele, tym lepiej.

Jeśli jednak budynek nie ma dachu skierowanego na południe [lub jest zbyt mały], wówczas bardziej opłacalne może być kupienie kilku mniejszych paneli i połączenie ich w szereg.

Obecnie właściciele domów, którzy chcą zainstalować elektrownie słoneczne na swoich dachach, mogą ubiegać się o dotacje z różnych źródeł:

1. Programy Unii Europejskiej za pośrednictwem samorządów;

2. fundusze gminne 

3. kas oszczędnościowych 

4. banków lub unii kredytowych 

5. prywatne spółki finansowe [podobne do pożyczek].

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *