Czym jest folia w płynie i jak ją stosować?

Aby zapobiec uszkodzeniom wilgoci na powierzchniach w Twoim domu, można zastosować folię w płynie.

Jakie są jej najlepsze zastosowania i jak można te zastosowania zmaksymalizować? Jaka jest optymalna liczba warstw, które można nałożyć? Czy płynna folia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne podczas aplikacji lub ewentualnego usuwania?

Co to jest folia w płynie?

Folia w płynie to gumowaty uszczelniacz wykonany z dyspersji polimerowej, który przylega do powierzchni takich jak rury i wanny.

Chroni powierzchnię przed wodą i wilgocią, dzięki czemu nie wnika ona w strukturę ściany czy podłogi. Dzięki temu świetnie nadaje się do hydroizolacji każdego rodzaju powierzchni – z drewna, metalu czy betonu. Związki produkowane są na bazie naturalnych węglowodorów (jak ropa naftowa), co czyni je przyjaznymi dla środowiska.

Ten rodzaj materiału ma szerokie zastosowanie, między innymi w budownictwie i remontach.

Jakie są właściwości fizyczne folii w płynie?

Folia w płynie jest materiałem uniwersalnym – może współpracować z podłożami takimi jak ogrzewanie podłogowe i ścienne, a także z innymi powierzchniami podlegającymi odkształceniu. Posiada również wiele innych zalet:

  • Materiał ten dobrze wiąże się z większością typowych podłoży budowlanych, w tym z betonem. Łatwo jest również nanieść tę płynną powłokę na powierzchnie.
  • Płynna membrana to masa, która tworzy na podłożu kilkumilimetrową powłokę, ale musi być ona zabezpieczona przed ruchem pieszym – przed położeniem płytek trzeba położyć jastrych lub okładzinę gipsową.
  • Materiał ten jest łatwy do zastosowania i wygodny dla każdej powierzchni.
  • Folia w płynie schnie bardzo szybko, a wiele typów pozwala na nałożenie drugiej warstwy izolacji po godzinie. To sprawia, że płynna powłoka ceramiczna – używana do celów hydroizolacji lub ochrony przed wilgocią – jest popularnym wyborem wśród wykonawców, którzy pracują nad dużymi projektami budowlanymi w obszarach miejskich z dużą ilością zanieczyszczeń komunikacyjnych.
  • Folia w płynie do zastosowań zewnętrznych jest odporna na mróz, starzenie i promieniowanie ultrafioletowe.
  • Po nałożeniu pierwszej warstwy pozostaje cienka warstwa, która pomaga chronić przed wilgocią.

Zastosowania folii w płynie

Folia w płynie to produkt, który firmy budowlane wykorzystują do wykonywania różnego rodzaju prac, m.in:

  • Hydroizolacja ścian i podłóg (np. warstwa płytek nad warstwami izolacji przeciwwilgociowej);
  • Uszczelnianie pęknięć w tynku i suchej zabudowie;
  • Hydroizolacja w miejscach, gdzie ściany stykają się z podłogami lub wykładzinami.
  • Ochrona rur przed korozją spowodowaną narażeniem na wilgoć;
  • Zapobieganie uszkodzeniom kabli elektrycznych spowodowanym korozją;
  • Zapobieganie przeciekom dachowym.

Działanie folii w płynie

Folia w płynie może być natryskiwana na różne materiały budowlane, w tym drewno, beton i płyty gipsowe. Proces aplikacji polega na rozpyleniu wody na powierzchni każdego materiału przed natryskiem płynnej folii na niego.

Membrana ta tworzy cienką warstwę, która chroni przed wnikaniem wody w strukturę budynku.

Zastosowanie folii w płynie przy układaniu płytek

Hydroizolację należy nakładać pędzlem lub wałkiem w narożnikach i strefach połączeń, gdzie w przypadku przerwania ciągłości najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie przecieków. Jeśli pierwsza warstwa nie wyschnie całkowicie przed nałożeniem drugiej, będzie się ona odklejać wraz z folią. Po zakończeniu układania płytek należy odczekać co najmniej 12 godzin od nałożenia ostatniej warstwy masy fugowej przed kąpielą lub prysznicem w wannie/prysznicu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *