Co z regeneracją pomp hydraulicznych? Czy to usługa godna uwagi?

Pompy hydrauliczne są stosowane w wielu branżach, w tym w górnictwie, budownictwie i rolnictwie. Ponieważ są tak uniwersalne, można je znaleźć na każdym sprzęcie, który wymaga mocy do poruszania części lub podnoszenia ciężkich ładunków.

Żywotność pompy hydraulicznej

Żywotność pompy hydraulicznej zależy od wielu czynników. Mogą one zawieść z powodu zużycia, lub dlatego, że były źle utrzymane. Na przykład, jeśli nie wymieniasz oleju i filtra regularnie, silnik może zatkać się śmieciami, powodując przegrzanie i wypalenie.

Gdy pompa hydrauliczna ulegnie awarii z powodu normalnego zużycia, możesz być w stanie ją naprawić wymieniając zużyte części, takie jak uszczelki lub uszczelnienia. Jeśli jednak pompa uległa poważnemu uszkodzeniu, którego nie można łatwo naprawić, może warto ją zregenerować zamiast kupować nową.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Regeneracja pomp hydraulicznych jest dość powszechną praktyką. W rzeczywistości wiele firm uczyniło z niej główną część swojego modelu biznesowego. Dlaczego więc chciałbyś regenerować swoje pompy hydrauliczne?

Istnieje kilka powodów:

Aby obniżyć koszty – Upewniając się, że każda część spełnia Twoje specyfikacje i tolerancje, możesz zapewnić, że wszystkie Twoje pompy hydrauliczne są spójne ze sobą pod względem rozmiaru i funkcji. Oznacza to, że jest mniej miejsca na błędy i mniej okazji do awarii w porównaniu z jednostkami dostępnymi na rynku.

Zwiększona niezawodność – Przy zastosowaniu wysokiej jakości części i procesów montażowych, regenerowane pompy hydrauliczne są zazwyczaj bardziej niezawodne niż ich odpowiedniki z półki, ponieważ nie mają żadnych ukrytych problemów lub wad, które mogłyby spowodować awarię w przyszłości (lub nawet podczas użytkowania).

Wpływ na środowisko – Ponowne wykorzystanie komponentów zamiast ich wyrzucania oznacza mniejszą ilość odpadów trafiających na wysypiska lub do innych miejsc, gdzie mogłyby zaszkodzić środowisku. 

Bardziej efektywne wykorzystanie zasobów – Wykorzystując wysokiej jakości części i procesy montażowe, regenerowane pompy hydrauliczne są zazwyczaj bardziej wydajne niż ich odpowiedniki dostępne na rynku, ponieważ nie mają żadnych ukrytych problemów ani wad, które mogłyby powodować straty energii.

Dłuższa żywotność – ponowne wykorzystanie komponentów oznacza, że mogą one być używane przez dłuższy czas, zanim będą wymagały wymiany. 

Niższe koszty – w przypadku pomp regenerowanych nie trzeba płacić za wstępny projekt i opracowanie nowej części, a jedynie za produkt końcowy.

Regeneracja pomp hydraulicznych – na czym to polega?

Pompy hydrauliczne muszą być regularnie regenerowane, aby zachować swoją sprawność w czasie. Proces ten polega na oczyszczeniu wszystkich cząsteczek brudu z wewnętrznych części pompy, dzięki czemu może ona ponownie prawidłowo pracować. Do tego celu można wykorzystać również regeneratory hydrauliczne – służą one do czyszczenia zbiorników na zużyty olej, w których znajduje się woda (aby zapobiec powstawaniu rdzy). Regeneracja pomp hydraulicznych wykonywana jest przez wykwalifikowanych techników, którzy posiadają duże doświadczenie w tym zakresie.

Regeneracja pomp hydraulicznych to:

  • Usunięcie wszystkich osadów z wnętrza pompy za pomocą specjalnego roztworu.
  • Sprawdzenie wszystkich części pod kątem ewentualnych uszkodzeń.
  • Naprawa uszkodzonych części.
  • Ponowny montaż pompy i sprawdzenie jej działania.

Dlaczego regeneracja pomp hydraulicznych jest konieczna?

Regeneracja jest konieczna z dwóch powodów: po pierwsze, aby wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia, które mogły zostać wprowadzone do układu, a po drugie, aby zapobiec uszkodzeniom kawitacyjnym spowodowanym przez pęcherzyki powietrza w cieczy.

Regeneracja jest konieczna, ponieważ kiedy pompa pracuje, wytwarza ciepło w wyniku tarcia między wirnikiem a korpusem. To ciepło zwiększa ciśnienie wewnątrz pompy, które wypycha wszelkie powietrze znajdujące się w systemie. Jeśli jednak w układzie znajduje się zbyt dużo powietrza, nie może ono zostać usunięte w wyniku normalnej pracy pompy i może spowodować uszkodzenie kawitacyjne.

Kawitacja występuje, gdy kieszenie powietrza tworzą się pod ciśnieniem przy wysokich prędkościach i niskich ciśnieniach (takich jak te doświadczane podczas rozruchu) w wyniku turbulencji lub przeciwciśnienia w kolumnie cieczy, które powoduje parowanie na powierzchni (zwykle łopatki wirnika). Proces ten zachodzi, gdy ciśnienie spada poniżej ciśnienia pary lub punktu pęcherzykowego wody w temperaturze otoczenia (na przykład 0 stopni Celsjusza). Kiedy pęcherzyk pary zapada się, może wytworzyć bardzo wysokie ciśnienie na każdej powierzchni, o którą się zapada, powodując uszkodzenie lub awarię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *