Co to są promienniki podczerwieni i jak działają?

Promienniki podczerwieni działają w oparciu o długości fal podczerwieni, które są uwalniane w postaci ciepła. Nie uwalniają one żadnego promieniowania ultrafioletowego (UV) ani światła widzialnego, co sprawia, że są idealne do stosowania w każdym środowisku. Ciepło jest przenoszone przez powietrze i powierzchnie, z którymi się styka, co powoduje ogrzanie przedmiotów, ale nie ogrzewa samego powietrza.

Jeśli myślisz o ogrzewaniu dużej przestrzeni, takiej jak patio, promiennik podczerwieni może wydawać się rozwiązaniem, które zajmie sporo czasu, aby „ogrzać” pomieszczenie do komfortowej temperatury – zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy temperatury spadają w nocy i trudno jest spędzić więcej niż kilka minut na zewnątrz, zanim znów poczujesz chłód. Zewnętrzne systemy grzewcze na podczerwień stały się jednak w ostatnich latach znacznie bardziej wydajne. Dzięki temu przejście między zimnem a ciepłem jest niezwykle szybkie.

Jak długo trwa wytwarzanie ciepła przez promiennik podczerwieni na tarasie?

Ogrzewanie za pomocą promiennika podczerwieni zależy od kilku czynników, takich jak: wielkość pomieszczenia, prędkość i kierunek wiatru (ogrzewanie podczerwienią nie jest zbyt efektywne w przypadku wiatru), aktualna temperatura na zewnątrz, itp. Pamiętaj, że wychodząc na taras znajdziesz się obok elementu grzewczego. Przez pierwsze kilka minut będzie nieco chłodno, ale powinno to trwać tylko minutę lub dwie, zanim zaczniesz odczuwać ciepło. Najlepiej jest używać promiennika podczerwieni w połączeniu z innym źródłem ciepła, takim jak centralne ogrzewanie. Podczas gdy grzejniki na podczerwień mogą dać wymagane ciepło, ale nie są tak skuteczne jak inne źródła ciepła ze względu na ich ograniczony zasięg. Jeśli używasz promiennika podczerwieni jako jedynego źródła ciepła, przygotuj się na to, że będziesz musiał siedzieć obok niego lub przynajmniej bardzo blisko przez długi czas, zanim znów poczujesz się komfortowo.

Skoro już jesteśmy przy tym temacie, należy zaznaczyć, że grzejniki tarasowe powinny być umieszczone z dala od łatwopalnych przedmiotów i materiałów (doniczki z roślinami, butle z gazem) i nigdy nie powinny być pozostawiane bez nadzoru. Jest to szczególnie ważne, jeśli w pobliżu znajdują się małe dzieci – wszelkie grzejniki zewnętrzne muszą być bezpieczne dla dzieci.

Chociaż systemy ogrzewania na podczerwień mogą potrzebować do 30 minut, zanim zaczną wytwarzać znaczne ilości ciepła, w końcu pokryją całą powierzchnię. Jednak promienniki podczerwieni nie wywołują efektu „krążącego powietrza”, więc jeśli chcesz natychmiast poczuć różnicę temperatur, najlepiej użyć wentylatora sufitowego lub elektrycznego bądź gazowego grzejnika tarasowego.

Jakie są korzyści z ogrzewania tarasowego na podczerwień?

Główną zaletą jest to, że emitują one bardzo mało hałasu i mają niskie zużycie energii – znacznie niższe niż tradycyjne grzejniki. To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się wadą, jest w rzeczywistości jedną z głównych zalet w porównaniu z innymi zewnętrznymi źródłami ciepła: grzejniki na podczerwień działają tylko wtedy, gdy siedzisz bezpośrednio obok nich. Oznacza to, że nie dochodzi do marnowania energii w wyniku cyrkulacji ogrzanego powietrza. W praktyce oznacza to, że można jak zwykle ustawić taras i cieszyć się ogrodem bez konieczności zastanawiania się nad tym, czy w danym momencie jest się w pobliżuzbyt blisko lub zbyt daleko od grzejnika. Promienniki podczerwieni dają również pełną kontrolę nad temperaturą w ogrodzie, ponieważ można je regulować tak, aby wytwarzały dokładnie tyle ciepła, ile potrzeba w danym momencie.

Jak wspomniano powyżej, ogrzewanie na podczerwień nie jest odpowiednie dla wietrznych warunków – więc jeśli mieszkasz w obszarze o silnych wiatrach, może lepiej zdecydować się na jeden z innych rodzajów systemów grzewczych objętych poniżej.

Powyżej były tylko ogólne informacje na podczerwień grzejniki patio i ich korzyści. Ponownie, ten typ grzejnika nie powinien być używany sam bez innego źródła ciepła (zazwyczaj centralnego ogrzewania).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *