Co to są latarnie i lampy hybrydowe?

Solarne latarnie hybrydowe zyskują coraz większą popularność ze względu na prostotę montażu, wysoką niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Latarnia hybrydowa zasilana jest najczęściej z dwóch źródeł energii – słońca poprzez moduły fotowoltaiczne oraz wiatru, dzięki zainstalowanej turbinie wiatrowej. Jako magazyn energii wykorzystywane są akumulatory żelowe. Lampa hybrydowa nie wymaga prowadzenia tras kablowych i podłączania ich do sieci energetycznej. Przy odpowiedniej konfiguracji w polskich warunkach klimatycznych, lampa solarna może świecić praktycznie przez cały rok.

Najważniejszym elementem lampy hybrydowej jest jednostka sterująca, która zasila lampy zmagazynowaną energią lub odbiera energię bezpośrednio z paneli słonecznych lub ruchu turbin (figurantów). Aby zabezpieczyć podzespoły przed wnikaniem wody, wyposażone są one wszczelnej obudowie. Dodatkowo lampy posiadają diodę blokującą, która zapobiega odwrotnemu podłączeniu polaryzacji do akumulatora i panelu, w przypadku wystąpienia odwrotnego podłączenia przewodów.

W celu zwiększenia wydajności lampy, została ona zaprojektowana w taki sposób, że górna część latarni jest pionowa. Zmniejsza to straty albedo (siły odbicia) w okresie zimowym, kiedy mniej światła słonecznego może być przechwycone. Wszystkie elementy elektryczne są umieszczone wewnątrz kuli, która waży około 2 kg (w zależności od modelu).

Ten typ latarni zapewnia darmową energię przy niewielkich lub żadnych nakładach na konserwację przez co najmniej 10 lat. 

1. Co to jest solarna latarnia hybrydowa? 

Solarna latarnia hybrydowa to rodzaj światła słonecznego, które może być również zasilane energią wiatru.

Jak to działa?

To proste – solarna latarnia hybrydowa działa w oparciu o system akumulatorów, które mogą być ładowane zarówno przez słońce, jak i przez ruch wirujący łopatek turbiny na szczycie lampy. Dzięki temu możesz mieć niesamowite, darmowe oświetlenie nawet w miejscach, gdzie nie ma dostępu do słonecznych dni lub wietrznych warunków! 

Czy są one dobre w sytuacjach awaryjnych?

Tak! Są one idealne do zapewnienia oświetlenia awaryjnego po wszelkiego rodzaju katastrofy, gdy sieć energetyczna wychodzi pozostawiając ludzi w ciemności. Chociaż te lampy nie zapewniają bardzo jasnego światła, są one tym, czego potrzebujesz, aby poruszać się bezpiecznie podczas awarii.

Czy trudno je zainstalować? Lampy te są łatwe i szybkie w montażu – trwa to około 10 minut lub mniej! Po pierwsze, należy umieścić panel słoneczny na górze lampy, gdzie słońce może go dosięgnąć i pozwolić mu się naładować. Po naładowaniu, możesz włączyć lampę i używać jej tak długo, jak długo dostępne jest światło słoneczne (hybrydowe latarnie solarne nie działają w nocy). W nocy, lub podczas pochmurnej pogody, zalecamy użycie turbiny wiatrowej na szczycie latarni, ponieważ pozwoli to na naładowanie baterii przez noc, tak abyś miał zasilanie w razie nagłych wypadków!

Zalety lampy hybrydowej nad lampą słoneczną?

Lampa hybrydowa ma większą pojemność niż solarna lampa ogrodowa, dzięki czemu można z niej korzystać przez dłuższy czas i może świecić nawet podczas złej pogody lub zmierzchu/świtu. Nie wymaga również zasilania, jest łatwa w montażu i konserwacji (niskie koszty utrzymania)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *