Budowa domu bez pozwolenia – czy to możliwe? Czy naprawdę możemy wybudować dom o powierzchni 70 m², a jeśli tak, to jakie warunki musi spełnić Inwestor?

Jeśli chcesz wybudować dom bez pozwolenia, formalności nie są tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Nadal musisz złożyć kilka dokumentów, ale unikniesz kosztów opłat. Ponadto niedawno zwiększono maksymalną powierzchnię z 35 m² do 70 m². Jeśli chcesz poznać dokładne kroki, jakie należy podjąć, aby legalnie wybudować dom bez kłopotów z władzami lokalnymi, czytaj dalej!

Budowa domu – co się zmieniło?

Rząd, wraz z partią rządzącą, robi wiele, aby ułatwić i uprościć budowę polskim obywatelom. Jedną z wprowadzonych zmian jest możliwość wybudowania domu bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jeśli powierzchnia budynku nie przekracza 70 m².

Mówiąc prościej, od 29 lipca 2020 roku będzie można wybudować dom bez pozwolenia, jeśli jego powierzchnia użytkowa (powierzchnia zajmowana przez parter) nie przekroczy 70 m². Maksymalna wysokość takiego budynku może wynosić 6 metrów. Ponadto, według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, budynek powinien mieć nie więcej niż dwie kondygnacje nadziemne (nie licząc poddasza). Maksymalna długość wynosi 20 metrów, a szerokość – 12 metrów. Budynek nie musi być kwadratowy ani prostokątny, ale może mieć dodatkowe rzuty na przestrzeń zewnętrzną o wysokości do 3,5 metra i głębokości do 2,5 metra (np. taras).

Czy warto budować dom bez pozwolenia

Jak wiele osób marzy o własnym domu jednorodzinnym z ogrodem? Wiele z nich będzie rozczarowanych, gdy dowie się, że zakup i podstawowa budowa typowego domu jednorodzinnego może ich kosztować od 200 000 do 500 000 zł. Ci, którzy dobrze przemyślą swoje marzenia, mogą jednak rozważyć budowę mniejszych obiektów bez pozwolenia na budowę, na przykład domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Oprócz znacznie mniejszych nakładów inwestycyjnych i uniknięcia długotrwałych formalności, z budową małego domu bez pozwolenia na budowę wiąże się jeszcze jedna zaleta – można w nim zamieszkać znacznie szybciej.

W przypadku domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych okazuje się, że ich powierzchnia odpowiada dokładnie wielkości mieszkań znajdujących się w blokach. Ich zaletą jest dodatkowa przestrzeń, zwłaszcza ogród i podwórko. W porównaniu z budową domu z pozwoleniem, w przypadku budowy bez pozwolenia na budowę uzyskuje się znacznie większą oszczędność czasu.

Budowa domu bez pozwolenia na budowę o powierzchni do 70 m² to dla wielu osób bardzo wygodne rozwiązanie. Obiekt o takiej wielkości można wybudować prywatnie, a jego oddanie do użytku nie wymaga wielu przejść i kosztownych procedur. Warto też wspomnieć, że w niektórych krajach brak pozwolenia nie oznacza braku obowiązku uzyskania innych dokumentów niezbędnych do prawidłowego wybudowania budynku czy posiadania projektu budowlanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *